02.10.2016 China Tibet Online

Przede wszystkim ze względu na różnicę wysokości oraz zróżnicowanie warunków klimatycznych  na obszarze Tybetu , eksperci radzą turystom wjeżdżającym do Tybetu aby jak najlepiej zabezpieczyli się przed chorobą wysokościową, która objawia się bólami i zawrotami głowy, kołataniem serca oraz dusznościami. Wszyscy, którzy cierpią z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego i chorób układu krążenia powinni zachować szczególną ostrożność.

Po drugie, jesienne słońce w Tybecie jest nadal silne zatem każdy turysta powinien posiadać  okulary przeciwsłoneczne, krem do opalania, balsamy itd. Ze względu na duże różnice temperatur między dniem i nocą turyści powinni zabrać ze sobą zróżnicowaną odzież, przy czym kurtka jest niezbędna. Wełna chroni przed gorącem, więc ubrania z niej zrobione mogą być noszone także w ciągu dnia lub pełnić rolę dodatkowego okrycia podczas wyjść rano lub wieczorem.

Po trzecie, w ciągu pierwszych trzech dni pobytu w Tybecie turyści powinni dużo odpoczywać a nie przemęczać się i przejawiać szczególną aktywność turystyczną. Powinni pić dużo wody i unikać spożywania pikantnych potraw, starać się jeść lekkostrawne pokarmy takie jak warzywa i owoce i unikać palenia tytoniu i picia alkoholu.

I ostatnia rzecz, o której warto pamiętać to zebranie jak najszerszej wiedzy na temat lokalnych zwyczajów i tabu. Turyści powinni zważać na swoje słowa i zachowanie, zachować szacunek dla odrębności etnicznych z szacunek odnosić się do Buddy i trzymać ręce przy sobie. Turyści powinni respektować zwyczaje tybetańskie, na przykład kiedy Tybetańczyk oferuje herbatę tybetańską pamiętajmy aby odebrać ją obiema rękoma - nie wolno jedną. Zwyczaje na obszarze Tybetu są pod silnym wpływem religii. Niektórych zwyczajów nie sposób porównywać ze standardami europejskimi czy nawet tybetańskimi panującymi w miastach, z tego powodu nie powinno się robić zamieszania i krytykować autochtonów. Należy zachować ostrożność podczas wykonywania zdjęć ludziom, zwłaszcza kobietom, ponieważ Tybetańczycy niekoniecznie lubią być fotografowani. W celu uniknięcia niepotrzebnych problemów, warto porozmawiać się przed zrobieniem zdjęcia.