26.04.2022 Źródło: China Tibet OnlineRzeka Lhasa


Rzeka Lhasa jest określana jako „Rzeka Matka” miasta Lhasa. Po tybetańsku jest nazywana „Jiqu”, co oznacza „Rzeka Szczęścia”. Jej źródło znajduję się z południowej strony góry Nienczen Tangla, u jej podnóża. Kończy się wpływając do rzeki Yarlung Tsangbo. Zgodnie z planami projektu miasta Lhasa „Od rzeki do jeziora”, na miejskim odcinku rzeki utworzono miasto wodne o długości 3 km. Wodne miasto pokrywa obszar 84 hektarów, ze średnią głębokością 2,5 metra i objętością około 1,05 miliona metrów sześciennych. Oprócz nawilżania powietrza i upiększania środowiska, miasto wodne przerodziło się w strefę wypoczynku i rozrywki dla mieszkańców Lhasy.Ptaki wodne na rzece Lhasa

 


Statek wycieczkowy nr 1 z turystami

 

W ostatnim czasie „Projekt Wycieczek Wodnych w Lhasie” został oficjalnie otwarty. Mieszkańcy i turyści udają się do Parku Sportu Binhe mieszczącego się we wschodniej części mostu zaporowego nr 3, aby wypróbować nowo otwarte atrakcje.Mieszkańcy Lhasy robią zdjęcia krajobrazu podczas rejsu


Dostępne jest 7 różnych typów statków wycieczkowych. Statki mogą pływać bezpośrednio z Parku Sportu Binhe do Parku Nanshan (połączenie Wyspy Słońca z Wyspą Xianzu). Obecnie w użyciu statek wycieczkowy nr 1, to 60-miejscowy luksusowy jacht, na którym czas wycieczki to 30 minut. W celu ochrony środowiska rzeki Lhasa, statek używa płynnego gazu jako paliwo.

 


Mieszkańcy robiący zdjęcia z rejsu wycieczkowego


„Po tym, jak zobaczyłem to na Tiktoku, planowałem przyjechać tu z dwójką moich dzieci. Wycieczka z dziećmi sprawia, że czuję się bardzo szczęśliwy. Oglądanie stad ptaków wodnych oraz odbicie błękitnego nieba i chmur w tafli wody powoduję, że czuje się jeszcze bardziej zrelaksowany. Jeśli będzie możliwość, ponownie przywiozę swoje dzieci tutaj w następny weekend” - powiedział Tamdrin, mieszkaniec Lhasy.

„To miejsce zostało mi polecone przez moją przyjaciółkę. Na łódce, mogę jednocześnie oglądać starożytny pałac Potala, oraz różne nowoczesne budynki, takie jak plac „Liuwu Wanda” lub most „Liuwu”. Myślę, że Lhasa pięknie łączy budowle tradycyjne ze współczesnymi” - powiedziała Qungla, mieszkanka Lhasy.

Przed 1 maja, pojedynczy bilet na statek wycieczkowy kosztuje 30 juanów. Od 1 maja do 30 października ceny wzrastają do 60 juanów za osobę, a dzieci poniżej 1,2 m wzrostu mają wejście za darmo. Wycieczki odbywają się w godzinach od 10 do 19 każdego dnia.