30.09. 2022| Źródło: Xinhua via People's Daily

Ośnieżone góry, łąki, flagi modlitewne i wspaniały widok wschodu słońca – ten widok w górskiej wiosce w prowincji Yunnan w południowo-zachodnich Chinach przyciąga miłośników wędrówek z całego świata.

Położona na wysokość 3000 metrów nad poziomem morza wioska Yubeng u podnóża góry Meili Snow  jest bardzo podobna do obrazu „Shangri-La”, ziemskiego raju przedstawionego w opartej na fikcji powieści „Zaginiony horyzont” z 1934 r. autorstwa brytyjskiego pisarza Jamesa Hiltona.

Przez długi czas wieśniacy w Yubeng utrzymywali się z uprawy jęczmienia i pszenicy oraz hodowli bydła. Teraz prawie każde gospodarstwo domowe otworzyło kwatery prywatne, supermarkety i restauracje, a turyści mogą wypożyczyć kije górskie i butle z tlenem w całej wiosce.

Ale do wioski dostać się nie było łatwo. Samo wejście do wioski zajmuje od pięciu do ośmiu godzin marszu krętą górską ścieżką. Jednak w ostatnich latach wędrowcy świetnie się bawili podczas tych wędrówek, a władze lokalne i mieszkańcy wsi dostrzegli w nich możliwości rozwoju turystyki.

W 2018 roku powstała lokalna firma, której celem jest rozwój branży turystyki pieszej w Yubeng i zapewnienie większej wygody i bezpieczeństwa turystom.

Teraz turyści mają możliwość wjeżdżania i wyjeżdżania samochodami terenowymi firmy, a podróż w jedną stronę została skrócona do 40 minut.

Firma zatrudnia około 30 pracowników, 26-letni tybetański wieśniak Drige pracuje jako sprzedawca biletów na tę przejażdżkę pojazdem terenowym.

„Zarabiam około 4000 juanów (około 560 dolarów) miesięcznie. Nie muszę już wyjeżdżać do pracy z rodzinnej miejscowości i mogę tu towarzyszyć mojej rodzinie” – powiedział Drige.

Każdego roku wielu Tybetańczyków udaje się do kultowego miejsca w pobliżu Yubeng – „Shenpu” lub „świętego wodospadu” – aby się modlić.

Z Yubeng do wodospadu jest około 12 km, a wędrówka zajmuje około sześciu godzin. Jest to najbardziej elementarna trasa piesza w Yubeng, z wieloma wybetonowanymi ścieżkami po drodze.

„Teraz turyści mogą doświadczyć więcej, nie tylko wędrówek. Każde gospodarstwo domowe w wiosce ma muła, a muły mają numery. Turysta, który chce jeździć na mule, zostanie przypisany do mieszkańca wioski zgodnie z numerem zwierzęcia” – powiedział Drige.

W zależności od odległości między miejscami docelowymi opłaty za jazdę na mułach wahają się od 300 do 500 juanów. Firma jest odpowiedzialna za kontakt z mieszkańcami wsi, a wszystkie opłaty uiszczane przez turystów są przekazywane mieszkańcom wsi.

Obecnie w Yubeng żyje około 190 mieszkańców i 53 rodziny goszczące turystów. Od luksusowych pokoi hotelowych po schroniska młodzieżowe, turyści mają większy wybór niż wcześniej.

Środowisko natualne Yubeng jest dobrze chronione. Mieszkańcy wioski sprzątają śmieci co tydzień, a specjalny personel sprzątający sprząta i poddaje recyklingowi śmieci w tym malowniczym miejscu.

„W Yubeng mogę wędrować, a także dowiedzieć się więcej o kulturze tybetańskiej. To naprawdę idealne miejsce na piesze wędrówki” – powiedział Chen Xin ze stolicy Yunnanu, Kunming.

(redaktor stron internetowych: Shi Xi, Liang Jun)
People's Daily