13.02.2023| Źródło: Xinhua


Mnisi w rytualnych maskach wykonują taniec religijny podczas rytuału w klasztorze Labrang w tybetańskim powiecie Xiahe w prowincji Gansu. 4 lutego 2023 r. (Xinhua/Zhang Zhimin)

Xu Liang, turysta z Pekinu, wtopił się w tłum elegancko ubranych Tybetańczyków, całkowicie pogrążonych w żarliwym rytmie tańca religijnego wykonywanego przez lamów w klasztorze Labrang w powiecie Xiahe w prowincji Gansu w północno-zachodnich Chinach.

„Tańce i muzyka w stylu tybetańskim wywarły na mnie duże wrażenie” — powiedział Xu, który wraz z żoną i córką odwiedził powiat podczas Święta Wiosny.

To była jego druga wizyta w Xiahe, powiecie zdominowanym przez Tybetańczyków. W regionie żyje ponad 10 grup etnicznych, w tym ludzie Han i Hui.

Pomimo chłodnej pogody, Xiahe, malowniczo schowane na  wysokości 3000 metrów, stało się ośrodkiem aktywności podczas święta wiosny , rozbrzmiewającym żywym gwarem odwiedzających przybywających tu by doświadczyć jego ponadczasowego uroku.

Klasztor Labrang, który został zbudowany w 1709 roku, jest jedną z sześciu głównych świątyń sekty Gelug buddyzmu tybetańskiego. W pierwszym miesiącu chińskiego Nowego Roku Księżycowego klasztor zorganizował szereg działań związanych ze zwyczajami ludowymi, wśród których jest ceremonia religijna, znana jako „wschodzące słońce Buddy”, która przyciągnęła ponad 76 000 turystów z kraju i zagranicy.

Kunkyl Tsering, dyrektor biura ds. kultury i turystyki powiatu, powiedział, że wzmożona aktywność i podekscytowanie wskazują na obiecujący początek działalności branży turystycznej w tym roku.

Wraz z "rozgrzewającym się" rynkiem turystycznym, hostele i restauracje w Xiahe również odnotowały wzrost liczby klientów. „Mój hostel był w pełni zarezerwowany podczas wakacji” – powiedział Zhang Yucheng, właściciel lokalnego hostelu.

Podczas Święta Zhang przygotował dla turystów zimową podróż, obejmującą takie zajęcia, jak obserwowanie ptaków na zamarzniętym jeziorze, wędrówki po łąkach i wizyty w domach tybetańskich pasterzy tak, aby mogli doświadczyć ich koczowniczego życia w trasie.

Dla młodych turystów degustacja lokalnych przysmaków jest nieodzowną częścią podróży. Naren i jej koleżanka z Mongolii Wewnętrznej czekały w bardzo długiej kolejce przed tybetańską restauracją, żeby zjeść posiłek. „Restauracja cieszy się dużą popularnością w Internecie. To miejsce ma wystrój w stylu tybetańskim, a jedzenie ma smak tybetański” – powiedział Naren.

Ponad 80 procent klientów pochodziło spoza Xiahe, a wielu pochodziło z dużych miast, takich jak Pekin, Szanghaj i Guangzhou, powiedział Kunphel, właściciel restauracji, dodając, że ich przychody w pierwszym tygodniu otwarcia osiągnęły ponad 70 000 juanów (około 10 311 dolarów amerykańskich).

„Poświęciliśmy wiele wysiłku na kreatywność i łączenie posiłków, w wyniku czego nasza popularność wzrosła” – powiedział Kunphel.

Oficjalne dane wykazały, że powiat odwiedziło około 254 000 gości od 21 stycznia do 5 lutego, generując około 92,71 miliona juanów dochodu.