15.02.2024| Źródło: na podstawie 2 artykułów People's Daily Online

Położony w wiosce Lhalung w powiecie Maizhokunggar, w administracyjnych granicach prefektury Lhasa, ośrodek narciarski Modo Ski Resort znajduje się zaledwie 120 km od centrum stolicy Tybetu.


Ośrodek narciarski Modo Ski Resort położony jest w powiecie Mozhugongka w prefekturze Lhasa w Tybecie (zdjęcie zrobione z drona 13 stycznia). (Zdjęcie: reporter Agencji Informacyjnej Xinhua, Jigme Dorje.)

Tashi Doje może teraz wreszcie spełnić swoje narciarskie marzenia. Kilka lat temu, podczas studiów w Pekinie, nauczył się jeździć na nartach i od tego czasu stał się wielkim fanem narciarstwa.

„Każdej zimy tęsknię za możliwością jazdy na nartach. Teraz w końcu mogę cieszyć się jazdą na nartach bez konieczności opuszczania miejsca, w którym żyję. Po prostu trasy narciarskie były trochę za krótkie, abym mógł się wystarczająco dobrze bawić” – powiedział.

Jadąc z ojcem, 10-letnia Tawa Drolma świetnie się bawiła podczas swojej pierwszej próby jazdy na snowboardzie.

„Chcę tu przyjeżdżać częściej. To świetna zabawa” – powiedziała podekscytowana dziewczyna.

Ośrodek narciarski otwarto w sierpniu 2023 r. a 28 listopada rozpoczął  próbną działalność operacyjną. Obecnie najwyższa jednodniowa liczba przyjazdów narciarzy wynosi 350 a ośrodek jest przystosowany do obsługi maksymalnie ponad 3000 osób dziennie.

Obdarzony rozległymi terenami sprzyjającymi uprawianiu sportów zimowych i długim sezonem zimowym, Tybet ma ogromny potencjał jako centrum narciarstwa i innych sportów zimowych. W nowym ośrodku sezon narciarski trwa ponad sześć miesięcy, wyciągi są otwierane w październiku i zamykane w kwietniu, zauważył Chen Jundan, dyrektor generalny ośrodka, który ma ponad 10-letnie doświadczenie w prowadzeniu projektów związanych z turystyką zimową.

„Planujemy regularnie i bezpłatnie udostępniać go dzieciom, aby zapewnić im więcej przyjemności z jazdy na nartach” – powiedział Chen, dodając, że latem, aby w pełni wykorzystać jego potencjał ekonomiczny, ośrodek będzie wykorzystywany jako baza biwakowa.

Obecnie w ośrodku narciarskim pracuje około 70 osób, z czego 90 procent to okoliczni mieszkańcy, zarabiający przyzwoitą miesięczną pensję w wysokości około 4000 juanów (około 563 dolarów amerykańskich).

Turystyka zimowa stała się nowym motorem wzrostu napędzającym konsumpcję w Chinach podczas miesięcy zimowych, a regiony bogate w zasoby dogodne do uprawiania sportów zimowych w pełni wykorzystują zapał turystów do aktywności na lodzie i śniegu.

Już w 2018 roku prowadzono w Tybecie ogólnoregionalną politykę promocji turystyki zimowej, obejmującą m.in. bezpłatne wstępy do miejsc szczególnie atrakcyjnych turystycznie, w tym do Pałacu Potala, a także dopłaty rządowe do hoteli i innych form wydatków turystycznych. Otwarcie ośrodka narciarskiego to nowy ruch władz Xizang, które chcą stawić czoła fali rozwijającej się gospodarki opartej na uprawianiu sportów zimowych.

Według China Tourism Academy turystyka oparta na uprawianiu sportów zimowych stanie się głównym motorem chińskiej turystyki zimowej i związanych z nią działów gospodarki a do 2025 roku jej całkowity dochód przekroczy 1,1 biliona juanów.
(redaktor internetowy: Zhang Kaiwei, Liang Jun)


13 stycznia. Miłośnik jazdy na nartach podczas zjazdu w ośrodku narciarskim Modo Ski Resort . (Zdjęcie: reporter Agencji Informacyjnej Xinhua, Jigme Dorje)


13 stycznia. Miłośnicy jazdy na nartach w ośrodku narciarskim Modo Ski Resort . (Zdjęcie: reporter Agencji Informacyjnej Xinhua, Jigme Dorje)13 stycznia. Miłośnicy jazdy na nartach w ośrodku narciarskim Modo Ski Resort . (Zdjęcie: reporter Agencji Informacyjnej Xinhua, Jigme Dorje)13 stycznia. Turyści mogli podziwiać zabawy na śniegu na "bananowych łodziach" w ośrodku narciarskim Modo. (Zdjęcie: reporter Agencji Informacyjnej Xinhua, Jigme Dorje)13 stycznia. W ośrodku narciarskim Modo Ski Resort turyści mogli podziwiać pokazy jazdy na skuterach śnieżnych. (Zdjęcie: reporter Agencji Informacyjnej Xinhua, Jigme Dorje)13 stycznia. Modo Ski Resort - dziecko pozuje do zdjęcia z maskotkami ośrodka narciarskiego. (Zdjęcie: reporter Agencji Informacyjnej Xinhua, Jigme Dorje)


   
13 stycznia. Modo Ski Resort - miłośnicy narciarstwa pozują do pamiątkowego zdjęcia. (Zdjęcie: reporter Agencji Informacyjnej Xinhua, Jigme Dorje)