20.01.2024| Źródło: China Tibet Network| Autor: Zhao Zhenyu

Angren, co po tybetańsku oznacza „Długą Dolinę”, znajduje się w północno-zachodniej części prefektury Shigatse,  około 500 kilometrów od Lhasy. Jest rodzinnym miastem Tangdong Jebu i jest znane jako „kolebka opery tybetańskiej”. Te okoliczności uformowały ciężko pracujących ludzi Angren. 18 stycznia z miejscowości Duobai w powiecie Angren w prefekturze Shigatse wyruszyła specjalna grupa „małych podróżników". Najpierw z miasteczka do siedziby powiatu samochodami a późnej pociągami EMU (Electric Multiple Unit - Elektryczny Zespół Trakcyjny). Podróżowali przez 9 godzin, żeby przekroczyć góry i zobaczyć zabytki Lhasy.


Zdjęcie przedstawia uczniów szkoły podstawowej Duobai Township jadących do Lhasy pociągiem EMU.[Fot.: Zhao Zhenyu]

„Jaka jest Lhasa?" 10-letni Suolang Wangdui pochodzi z wioski Renqingding w gminie Duobai. Jest uczniem trzeciej klasy Gminnej Szkoły Podstawowej w Duobai w powiecie Angren. Po raz pierwszy opuszcza rodzinną prefekturę i po raz pierwszy podróżuje po Wyżynie. Po raz pierwszy także pociągiem EMU jedzie do Lhasy. Suolang Wangdui powiedział reporterom, że jest prymusem w nauce, jest w swojej klasie najlepszy. Jego rodzice prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne. Żmudna praca na roli i duże odległości nie dawały Suolangowi Wangdui wielu okazji do opuszczenia miasteczka Duobai, by oglądać świat zewnętrzny. Rozejrzeć się.


Na zdjęciu Suolang Wangdui (po lewej) opowiada reporterom o swoim rodzinnym mieście.[Fot.: Zhao Zhenyu]

19 stycznia marzenie Suolang Wangdui stało się rzeczywistością. Tego dnia dla 30 uczniów szkoły podstawowej z miasteczka Duobai, w tym Suolang Wangdui rozpoczęła się wycieczka w ramach akcji pożytku publicznego „Śnieżne słońce. Wyjedź z gór, aby zobaczyć Lhasę” zorganizowana przez dwunastą grupę wiejskich zespołów roboczych Biura Monopolu Tytoniowego Tybetańskiego Regionu Autonomicznego (Firma). Podczas czterodniowej wycieczki do stolicy uczniowie odwiedzą Cmentarz Męczenników w Lhasie, Muzeum Tybetańskiego Regionu Autonomicznego, Muzeum Przyrodnicze Tybetańskiego Regionu Autonomicznego i inne ciekawe miejsca, aby >>„rozpalić swoje uczucia patriotyczne poprzez„ podróżowanie ”czerwonymi śladami „<<.


Zdjęcie grupowe wszystkich uczniów i pracowników biorących udział w akcji „Śnieżne słońce. Wyjazd z gór, aby zobaczyć Lhasę”.[Fot.: Zhao Zhenyu]

 

Podczas ceremonii otwarcia wydarzenia uczniowie szkoły podstawowej z gminy Duobai z czerwonymi chustami na szyi wręczyli białe hady obecnym liderom Biura (Firmy) Tybetańskiego Monopolu Tytoniowego Regionu Autonomicznego. Przedstawiciele nauczycieli ze szkoły podstawowej w gminie Duobai wręczyli transparenty organizatorów i złożyli im serdeczne podziękowania. Dundup, członek Komitetu Partii i zastępca dyrektora Biura Monopolu Tytoniowego Tybetańskiego Regionu Autonomicznego, zachęcał uczniów, aby pilnie się uczyli, a gdy dorosną, odwdzięczyli się społeczeństwu i budowali swoje rodzinne miasto.


Uczniowie szkoły podstawowej z gminy Duobai dekorują swoich darczyńców czerwonymi chustami  na spotkaniu z szefami Biura Monopolu Tytoniowego Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. [Fotografia: Zhao Zhenyu].

„To już drugi raz, kiedy nasza dwunasta grupa wiejskich zespołów roboczych organizuje akcję pożytku publicznego pod hasłem „Wyjedź z gór, aby zobaczyć Lhasę”. Wszystkie koszty tej wycieczki dla 30 uczniów pokryło Biuro ds. Monopolu Tytoniowego Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. Urzędy wszystkich szczebli całego powiatu Angren i ich odpowiednie wydziały również aktywnie pomagają nam w koordynowaniu różnych spraw. Mamy nadzieję, że dzięki pracy naszego zespołu działania te będą kontynuowane i pozwolą większej liczbie dzieci z górskich miejscowości wyjechać z gór i zobaczyć świat" Liderka tego działania Li Kai ma nadzieję, że jeszcze więcej dzieci będzie mogło „czytać tysiące książek i podróżować tysiące mil”. Li Kaj Jest także szefem zespołu roboczego mieszkańców w wiosce Ningga w gminie Duobai.


Na zdjęciu uczniowie szkoły podstawowej z Dobai Township czyszczą nagrobki męczenników na Cmentarzu Męczenników w Lhasie [Zdjęcie: Zhao Zhenyu]Uczniowie szkoły podstawowej w gminie Duobai podczas zwiedzania Tybetańskiego Muzeum Jaków.[Fot.: Zhao Zhenyu]


Uczniowie szkoły podstawowej w gminie Duobai podczas zwiedzania Tybetańskiego Muzeum Jaków.[Fot.: Zhao Zhenyu]

„Dzisiaj byliśmy na Cmentarzu Męczenników i w Muzeum Jaków. Po drodze widzieliśmy wiele budynków, jakich nie można zobaczyć w naszej wiosce. Okazało się, że Lhasa jest taka duża.” Po całodziennym zwiedzaniu Suolang Wangdui usiadł na hotelowym łóżku. Umiejętnie włączając smart TV stwierdził, że to najlepszy pokój w jakim kiedykolwiek mieszkał i dodał, że jeszcze bardziej nie może się doczekać jutra. (reporter China Tibet Network/Zhao Zhenyu)
_______________
Zdjęcie wprowadzające kwiecień 2023, autor: Deji Dolma