2019-06-10 Źródło: Ecns.cn

 W Pałacu Potala w Lhasie, udostępniono zwiedzającym nową salę wystawową. (Zdjęcie CNSTV)

W Pałacu Potala otwarto nową salę wystawowo-handlową, w której odwiedzający mogą kupić tybetańskie pamiątki inspirowane skarbami znajdującymi się w kompleksie, wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W nowej przestrzeni dostępne są kopie m.in. przedmiotów z dawnych czasów, takich jak np. pozłacana mandala z brązu z epoki dynastii Ming (1368-1644), obrazy Thangka, wyroby porcelanowe, kadzidła tybetańskie, koraliki buddyjskie i inne.

Pałac Potala, zajmujący powierzchnię 130 000 metrów kwadratowych, jest największą i najlepiej zachowaną budowlą pałacową w Tybecie. Kompleks, którego historia sięga 1300 lat, składa się z Białego i Czerwonego Pałacu oraz budynków pomocniczych, położony jest na Czerwonej Górze w Lhasie.

Nowa sala wystawowa znajduje się u podnóża Czerwonej Góry w starożytnej jaskini.

Najbardziej popularną pamiątką jest model pałacu Potala, dostępny w trzech rozmiarach, powiedział Liao Shiqin, szef nowej powierzchni wystawienniczej.

W sobotę, w dniu otwarcia hali wystawowej, władze lokalne, a także biura zarządu Pałacu Potala i Norbulingka, drugiego zabytkowego pałacu tybetańskiego o unikalnej wartości, dostarczyły darmowe książki i wprowadziły relikty kulturalne dla zwiedzających. Odbyły się także prezentacje tradycyjnych pieśni i tańców.

Otwarcie nowej sali wystawowo-handlowej w Pałacu Potala w Lhasie. (Zdjęcie CNSTV)