Źódło:TIBET.CN/China Tibet Online


Chłodne, rzadkie powietrze przesuwa się nad płaskowyżem w jasnym świetle słonecznym. Jedynym zauważalnym dźwiękiem jest głęboki, hipnotyzujący głos mnichów podczas modlitwy. Wielki złoty posąg Buddy patrzy w dół, niewzruszony i spokojny pośród oparów ogromnej ilości kadzideł płonących przed nim. Mnisi przemykają cicho korytarzami, spieszą się na modlitwy przepełnieni spokojem, którego nie można złamać. To jest Tybet, kraina buddyjskich klasztorów, masywnych szczytów górskich, urokliwych jezior i spokoju, który wydaje się pochodzić z samej ziemi. Ta niesamowita kraina, położona na dalekim zachodzie Chin, na najwyższym płaskowyżu świata, od dawna jest upragnionym celem podróżników z Zachodu. Od czasów Josepha Rocka i artykułów National Geographic na temat Tybetu, ta wyjątkowa kraina przyciągała i przyciąga turystów. Dziś łatwiej jest się tam dostać niż kiedykolwiek wcześniej.

Jak dostać się do Tybetu

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić przed podjęciem decyzji o podróży do Tybetu, jest znalezienie w Tybecie przyzwoitego i renomowanego biura podróży, bez jego pomocy nie będziesz w stanie dostać się do Tybetu. Tybet znany na Zachodzie jako kraina klasztorów i gór, w Azji jest postrzegany jako Tybetański Region Autonomiczny, prowincja Chin. Dla turystów z zagranicy dostęp do Tybetu jest ściśle kontrolowany, ale można się tam dostać bez żadnych kłopotów, jeśli wie się jak?

Niezorganizowane podróże po tybecie nie są już dozwolone, więc wszyscy podróżni z zagranicy muszą odbyć  zaplanowaną wcześniej podróż po Regionie z zarejestrowanym biurem podróży, takim jak np. Explore Tibet. Jako jeden z największych organizatorów wycieczek w Tybecie, z siedzibą w stolicy Lhasy, Explore Tibet może spełnić wszystkie Twoje wymagania związane z wycieczką, od pomocy w podjęciu decyzji, którą wycieczkę wybrać, po rezerwację zakwaterowania i biletów kolejowych lub lotniczych do, i z Regionu.

Dojazd i transport

Istnieją dwa sposoby dotarcia do Tybetu, samolotem lub pociągiem. Loty do Tybetu odbywają się z ponad dwudziestu lotnisk w Chinach, a także z międzynarodowego lotniska Tribhuvan w Nepalu. Podróż samolotem jest najszybszym sposobem dotarcia do regionu płaskowyżu, ale także najbardziej kosztownym, zatem jeśli podróżujesz z ograniczonym budżetem, podróż pociągiem może być znacznie korzystniejsza.


Pociągi do Lhasy, stolicy Tybetu odjeżdżają niemal codziennie z siedmiu miast-bram Chin: z Kantonu, Pekinu, Szanghaju, Chengdu, Chongqing, Lanzhou i Xining, a podróż, w zależności od miejsca wyjazdu, trwa od 22 do 55 godzin. Chociaż przejazdy mogą być długie, ale są to wygodne podróże z niesamowitymi pejzażami za oknem wagonu.

Kiedy najlepiej odwiedzić Tybet?

Tybet ma ściśle zdefiniowany sezon turystyczny, który trwa od maja do października, o wiele spokojniej i mniej tłoczno jest tu od listopada do marca. Nie polecamy podróży na przełomie lutego i marca kiedy obchodzony jest Tybetański Nowy Rok, znany także jako Święto Losar. Jednak w zależności od tego, do jakiego miejsca w Tybecie podróżujesz, wiele części regionu możesz odwiedzić  przez cały rok.

 Wiza i zezwolenie

Aby wjechać do Tybetu, wymagana jest chińska wiza, a także osławione Zezwolenie na Podróż do Tybetu (Tibet Travel Permit), które jest podstawowym zezwoleniem na wjazd do Regionu i podróżowanie w rejonie Lhasy.

Wizy są dostępne w ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Twoim kraju ojczystym i można je złożyć osobiście, pocztą, przez Internet lub za pośrednictwem Chińskich Centrów Obsługi Wniosków Wizowych (CVASC), w zależności od wymagań obowiązujących w twoim kraju. Oczekiwanie na wizę trwa zwykle około trzech dni roboczych przy czym konieczne będzie dostarczenie oryginalnego paszportu z minimum sześciomiesięcznym terminem ważności, dwóch zdjęć paszportowych, wypełnionego formularza wniosku, dowodu rezerwacji hotelu w Chinach oraz listą miejsc odwiedzanych podczas podróży do Chin (która nie powinna obejmować jednak Tybetu).


Zezwolenie na Podróż do Tybetu (Tibet Travel Permit)

Zezwolenie na podróż do Tybetu

Zezwolenie na podróż do Tybetu jest dostępne tylko dla turystów, którzy zarezerwowali wcześniej zorganizowane zwiedzanie TRA u koncesjonowanego operatora wycieczek tybetańskich. Po dokonaniu przez ciebie rezerwacji i uiszczeniu opłaty organizator wycieczki korzystając ze zeskanowanej kopii paszportu i wizy złoży wniosek o zezwolenie w twoim imieniu, korzystając ze zeskanowanej kopii paszportu i wizy. Oczekiwanie na zezwolenie może potrwać do 15-20 dni, dlatego ważne jest, aby dokonać rezerwacji jak najwcześniej przed przewidywaną datą wyjazdu. Po zatwierdzeniu i uzyskaniu zgody twoje zezwolenie zostanie przekazane do hotelu w którym się zatrzymasz po przyjeździe do Chin.

Inne rzeczy do rozważenia:

Wyżywienie

Kuchnia tybetańska jest tak wyjątkowa jak ludzie, kultura i religia Płaskowyżu Tybetańskiego i nie zawsze odpowiada wszystkim gustom. Jednak, jeśli znajdziesz szeroki wybór dań kuchni chińskiej, indyjskiej, nepalskiej i zachodniej dostępnych w wielu tybetańskich restauracjach w głównych miastach, takich jak Lhasa i Shigatse, to przez większość podróży będziesz jadł w lokalnych restauracjach. Bliskość Nepalu i Indii oznacza, że ​​curry i samosy można znaleźć w większych restauracjach także poza Lhasą.


"Zachodnia" restauracja w Lhasie

Restauracje w Tybecie

Jedzenie w Tybecie jest droższe niż w Chinach kontynentalnych, ponieważ składniki często muszą być wysyłane z Chin. Średnio około 5-10 dolarów za posiłek to normalna cena i nie będziesz głodny. W Tybecie jest niewiele możliwości na samodzielnego wyżywienia, ale aby wspomóc swój  budżet możesz zabrać ze sobą pakowaną żywność. Wszystkie hotele zapewniają przegotowaną wodę. Przynajmniej jednak spróbuj choćby tybetańskiej słodkiej herbaty lub herbaty z masłem z mleka jaka. Ich smak jest naprawdę niezwykły i pyszny.


Restauracja w stylu tybetańskim

Zakwaterowanie

Twoje zakwaterowanie jest często wliczone w całkowity koszt wycieczki i możesz wybrać kategorię hotelu w takich miejscach jak Lhasa i Shigatse, a także w innych większych miastach z dobrymi hotelami. Jeśli chcesz spać w pięciogwiazdkowym hotelu, znajdziesz go tylko w Lhasie, większość innych miast może zaoferować maksymalnie 3 gwiazdki.


Jeden z hoteli.

Hotele

Jednak poza większymi miastami system gwiazdkowy absolutnie nic nie znaczy. Zakwaterowanie na odległych obszarach Tybetu to zwykle lokalny pensjonat, który ma tylko podstawowe udogodnienia, często elektryczność włączana jest tylko o określonych porach dnia, a czasem brak jest w nim bieżącej wody, a nawet wanny czy prysznica. Takie warunki można spotkać wszędzie, na pewno zaś w Bazie pod Mt. Everest (Everest Base Camp), gdzie zwykle za miejsce noclegu służy namiot tybetańskich koczowników. Jednak doświadczenie to jest warte rezygnacji na jeden dzień z prysznica, ponieważ "na własnej skórze" można się przekonać  w jak niegościnnych warunkach żyją tubylcy.

Choroba wysokościowa

Choroba wysokościowa, często zwana "ostrą chorobą górską" (AMS), może mieć ciężki przebieg i dotyka wszystkich, którzy po raz pierwszy przybywają na Płaskowyż. Choroba wysokościowa jest spowodowana rzadszą atmosferą na wysokości ponad 3000 metrów i powoduje objawy podobne do znanego większości "syndromu dnia następnego" zwanego potocznie "kacem". Należy spodziewać się bólów głowy, nudności, zawrotów głowy i innych podobnych objawów.


Wysokości w Tybecie

Wysokości w Tybecie

Ciężka choroba wysokościowa może być potencjalnie śmiertelna. Jednak po przybyciu na płaskowyż będziesz miał szansę odpocząć i pozwolić ciału na dostosowanie się czyli na aklimatyzację. Objawy choroby wysokościowej zwykle zanikają po 24-48 godzinach aklimatyzacji. Dużo odpoczywaj, powstrzymaj się od picia alkoholu i mocnej kawy, a także palenia tytoniu, i przestrzegaj diety w której powinno się znaleźć duża ilość zieleniny i protein. I pamiętaj, aby się nawadniać. Na Płaskowyżu może być chłodno ale odwodnienie stanowi w tych warunkach poważnym problemem i może zaostrzyć objawy choroby wysokościowej.

Krótko mówiąc, są to główne obawy przed podróżą po Tybecie ale nie musisz martwić się o swoje pozwolenia i bezpieczeństwo, ponieważ tybetańskie biuro podróży, takie jak Explore Tibet, zajmie się wszystkim w Twoim imieniu.

Jeśli jesteś entuzjastą trekkingu i przygody, to w Tybecie znajdziesz wiele wspaniałych tras trekkingowych, które przemierzane pod okiem doświadczonych tybetańskich przewodników pozwolą doświadczyć Ci widoków oszałamiających krajobrazów i przyrody Płaskowyżu z noclegiem na kempingu obok rodzinnych namiotów tybetańskich koczowników.


Filiżanka tybetańskiej herbaty