04.10.2019 Źródło:China Daily Autorzy: Palden Nyima i Da Qiong
Tybet jest wielką atrakcją dla turystów z całego świata. Według Departamentu Rozwoju Turystyki TRA w pierwszej połowie tego roku odwiedziło go ponad 13 milionów turystów, co stanowi wzrost o 20 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
Zmienił się także sposób, w jaki wielu z tych turystów przybyło do Tybetu. Wycieczki dla grup zorganizowanych i podróże indywidualne są najpopularniejsze  w środowiskach o średnim i wysokim dochodzie, wśród osób młodych i w średnim wieku. Jednak z ankiety przeprowadzonej przez niezależny punkt monitorowania podróży w tybetańskim powiecie Bomi stwierdzono, że w pierwszej połowie roku powiat odwiedziło ponad 643 400 samozatrudnionych turystów, co stanowi wzrost o 54 procent w porównaniu z poprzednim rokiem.

 

Oczekuje się, że w związku ze zbliżającym się świętem  narodowym znacznie więcej osób pokona tysiące kilometrów by dotrzeć do Tybetu, znanego również jako "Trzeci Biegun Świata".

Shi Xiaojun, turysta indywidualny z miasta Anyang w chińskiej prowincji Henan, odbył w ciągu ostatnich pięciu lat  trzy podróże do Tybetu, spośród nich dwie były miały charakter podróży indywidualnej.
w 2015 roku, po raz pierwszy, Shi przyjechał pociągiem. Zafascynowały go malownicze krajobrazy regionu i urzekła szczerość Tybetańczyków
Podczas swojej drugiej wizyty w 2018 roku Shi odbył z kolegami samodzielną podróż samochodem pokonując z rodzinnego  Anyang 9000 kilometrów. Aby dotrzeć do Tybetu  potrzebował 23 dni, w tym czasie przejechał  przez prowincje Henan, Shanxi, Shaanxi, Gansu i Syczuan.
W tym roku Podczas trzeciej wizyty Shi przyjechał z 16 osobową ekipą, w tym siedmioma kobietami, w czterech SUV-ach. Wyruszyli z Anyang 7 września i przybyli do Lhasy dziewięć dni później.

 


17 września ekipa wyruszyła do prefektury Ngari w Tybecie. Kolejnym celem podróży jest Kashgar w autonomicznym regionie Xinjiang Uygur. Mają nadzieję, że zakończą liczącą 13 000 km podróż w ciągu 30 dni.

Południowa trasa pomiędzy stolicą Regionu Lhasą a stolicą  prefektury Ngari jest bardzo popularna. Atrakcyjne turystycznie miejsca wzdłuż tej trasy to: wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Pałac Potala, ruiny twierdzy Zada, ruiny królestwa Guge, góra Kailash, jezioro Mapham Yutso, klasztor Sakya, dwór Pala, starożytne miasto Gyalze, lodowiec Rongphu i jezioro Yardrog Yutso.

„Tybet jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Chinach. Jest odległy, nieograniczony i stanowi wyzwanie” - powiedział Shi, który nigdy nie ma go dość. „Piękne krajobrazy po drodze, przyjaźni Tybetańczycy, ekscytująca jazda - dlatego wracam”.

Cui Chengxue, operator Tybetańskiego Międzynarodowego Biura Podróży Tiaojiao, powiedział, że ostatnio wzrosła liczba turystów podróżujących samodzielnie, ponieważ nie odpowiadają im wycieczki zorganizowane. „Coraz więcej turystów chce odbywać niezależne podróże, tak aby mogli podejmować własne decyzje i wybory” - powiedział Cui. „Freelancerzy, tacy jak np. biznesmeni, są głównymi grupami, które decydują się na podróże poza biurami podróży. Dla nich jakość zwiedzania decyduje o kosztach i czasie” - powiedział.

Jia Xianping, sekretarz generalny Tybetańskiego Związku Karawaningu, powiedział, że w regionie jest dostępnych osiem oznaczonych tras karawaningowych, nie wspominając o wielu jeszcze nieodkrytych.

„W ciągu ostatnich kilku lat wzrosła liczba turystów podróżujących samodzielnie samochodami” - powiedział Jia. „Jednak wielu turystów dociera jedynie do miejsc turystycznych znajdujących się bliżej drogi lub miejsc oznaczonych tablicami informacyjnymi. Szkoda. Tybet jest bogaty bardzo wyjątkową kulturą. Byłoby lepiej gdyby zapewnić turystom podróżującym samodzielnie po Tybecie samochodem więcej informacji o każdej trasie tak , aby mogli dowiedzieć się więcej o tej kulturze. Mam nadzieję, że Departament Rozwoju Turystyki TRA będzie współpracował z biurami podróży, aby zapewnić lepsze usługi samodzielnie podróżującym turystom. Przyniesie to korzyści nie tylko turystom, ale da także dochód mieszkańcom."