22.07.2016 China Tibet Online

Obecnie trwa szczyt sezonu turystyczneg w Tybecie, a klasztor Drepung, który położony jest w zachodniej części Lhasy przyciąga tłumy wiernych pragnących  się pomodlić. W świątyni praktykuje się szkołę Gelug buddyzmu tybetańskiego, w swoim czasie  była to największa świątynia buddyjska w Tybecie a wraz z klasztorami Ganden i Sera stanowiła kompleks trzech wielkich świątyń.

Ostatnio wierni i turyści przybywający do świątyni  mają możliwość skorzystać z kolejnego "przewodnika turystycznego ", „jeśli pójdziesz do świątyni i nie skorzystasz z niego, to będzie tak, jakbyś  w niej nie był wcale  "takimi słowami promuje przewodnik młody mężczyzna o imieniu Sangzhu .

 

Tak naprawdę ten inteligentny przewodnik to coś  co stworzyli trzej studenci, którzy niedawno ukończyli studia i jest to ich pierwszy produkt. Przewodnik to aplikacja na smartfony, która może łatwo określić pozycję zwiedzającego względem odwiedzanego miejsca . Ponadto aplikacja  umożliwia automatyczne wprowadzenie interesujących punktów, podczas poruszania się zwiedzającego po muzeum.  Aplikacja posiada zarówno chiński jak  i tybetański interfejs.

Według Sangzhu, takie urządzenia, chociaż są bardzo popularne we wschodnich regionach Chin, wciąż nie zostały spopularyzowane w Tybecie i niewiele osób jest przyzwyczajonych do korzystania z nich. Z tego powodu, współpracując  z kolegami z zajęć Luojia i Danzeng  Sangzhu wykorzystał wielką szansę, aby stworzyć coś naprawdę pożytecznego.

"To bardzo miłe doświadczenie - noszenie elektronicznego przewodnika podczas poruszania się po cichej świątyni, w towarzystwie mnóstwa ludzi, którzy także go mają. Wielu wiernych , chociaż przychodzi  do świątyni bardzo często, nie zna ani historii świątyni, ani jej kontekstu kulturowego. " – konstatuje Shangzu.

Aby zagwarantować, że wszystkie informacje są prawidłowe, trzech młodych mężczyzn korzystało z możliwości wglądu w miarodajne źródła i wsparcia merytorycznego  od doświadczonych przewodników oraz wysoko postawionych  mnichów. Na koniec opracowano dwujęzyczne objaśnienia w języku angielskim oraz tybetańskim a także zarejestrowano materiały w języku mandaryńskim oraz w dialekcie z Lhasy.

"W tej chwili nasza aplikacja-przewodnik charakteryzuje się  bardzo dobrą czułością  i dzięki temu wiele innych klasztorów chce z nami współpracować. Obecnie  pracujemy nad wersją w  dialekcie Amdo oraz w tybetańskim dialekcie Khampa dla klasztoru Drepung.  W celu rozszerzenia naszych usług staramy się o małą pożyczkę".

 

Jest wielu przedsiębiorców, takich jak tych trzech z Lhasy. W ostatnich latach miasto Lhasa opracowało specjalną politykę pomocy studentom w celu rozpoczęcia przez nich własnej działalności gospodarczej. Tworzy ona  warunki wsparcia , wśród wielu innych form, w zakresie dotacji, nagród, pomocy finansowej i mini pożyczek gwarancyjnych .