2020-02-04 Źródło: Xinhua


Świątynia Jokhang w Lhasie, w Tybetańskim Regionie Autonomicznym w południowo-zachodnich Chinach. (Foto:Xinhua / Purbu Zhaxi)

We czwartek wykryto w Tybecie pierwszy potwierdzony przypadek zarażenia wirusem 2019-nCoV. W celu powstrzymania epidemii koronawirusa w całym Regionie wprowadzono najwyższy stopień reagowania kryzysowego.

W centrum Lhasy, gdy w TRA  potwierdzono wykrycie pierwszego przypadku  zarażenia koronawirusem (2019-nCoV), zamknięto jej najpiękniejszą ulicę Barkhor, przy której znajduje się  świątynia Jokhang, wzmożono także  środki dezynfekcji w tym rejonie miasta.

W dzielnicy Barkhor znajduje się Stare Miasto stolicy Tybetu. Zimą jest zwykle ściśle zapełniona mieszkańcami dokonującymi zakupów na nadchodzący Tybetański Nowy Rok oraz buddystami udającymi się na modlitwy do świątyni Jokhang.

Jednak od 27 stycznia, odkąd Stare Miasto zostało zamknięte aby zapobiec gromadzeniu się tłumów, właściciele  wielu restauracji, herbaciarni i sklepów z pamiątkami przerwali swoją działalność.

Członkowie Komitetów Sąsiedzkich pukali do każdego mieszkania i domu, aby przekazać sąsiadom informacje na temat koronawirusa. Mieszkańców dzielnicy poproszono także pozostanie w domach i noszenie masek podczas wychodzenia na ulice.

Jak poinformowali przedstawiciele Komitetów Sąsiedzkich wezwano lekarzy środowiskowych do regularnej dezynfekcji okolicy i pomiaru temperatury mieszkańców.

Aby móc mierzyć temperaturę osób wchodzących do Starego Miasta, przy wszystkich wejściach  ustawiono medyczne punkty kontrolne. Mieszkańcom, którzy wrócili z innych prowincji, doradzono pozostanie w domu i unikanie kontaktów z innymi.