02.08.2016, China Tibet Online

Tsering Tashi z Shigatse niedawno odbył drobiazgowo zaplanowaną i bardzo żmudną wspinaczkę by zdobyć liczący 7546-metrów szczyt Muztagata w Xinjiang. To pierwszy przypadek wejścia na Muztagata przez tybetańskiego himalaistę amatora. Wcześniej tylko zawodowi tybetańscy wspinacze  stawali na tym szczycie.

Tsering Tashi ma troche ponad 30 lat. Zaczął się angażować w działania związane z aktywnością na świeżym powietrzu zewnętrzne  w 2010 roku, a w roku 2013, wraz z kilkoma innymi osobami, o podobnych zainteresowaniach, uworzył Shigatse Outdoors Association. Członkowie stowarzyszenia mają wiele wspaniałych doświadczeń związanych z aktywnością na świeżym powietrzu; głównym celem stowarzyszenia jest właśnie "odkrywanie niezwykłych  ścieżek".

Gdy w 2014 roku Tsering Tashi zaangażował się w górskie wyprawy wspinaczkowe  z powodzeniem  zdobył 6000 metrowy Base Camp i otrzymał certyfikat 6000 metrów. "To doświadczenie uświadomiło mi, że wspinaczka górska nie jest tak straszna jak sobie wyobrażałem. I dodaje:  "Pewnego dnia, chciałbym zdobyć Qomolangma (Mt. Everest)".

By odbyć tę podróż sam pojechał z Shigatse do Kaszgaru w Xinjiang, trwało to cztery dni aż w końcu wspiął się na Muztagata z grupą kolegów.

Tsering Tashi wspomina, że opuścili bazę o 4:40 rano 25 lipca. Po wspinaczce trwającej 8 godzin Tsering Tashi końcu stanął na szczycie Muztagata.

Po krótkim pobycie na szczycie z którego roztaczają się piękne widoki, - mówi Tsering Tashi – z pomocą przewodnika rozpoczęliśmy zejście. Tashi Wyraźnie pamięta, że podczas zejścia, gdy rozglądał się doznawał halucynacji: "Czułem się tak, jakby przede mną było zoo, z wilkami i lwami, a także wiele innych zwierząt, których nie mogłem zobaczyć  wyraźnie." Tsering Tashi w końcu dotarł do bazę wyjściowej po 5:00 po południu.

Później dowiedziałem się, że 17 osób z wyprawy również zdobyło szczyt i że stałem  się pierwszym amatorem himalaistą z Tybetu który zdobył szczyt Muztagata. Jeśli chodzi o plany wspinaczkowe Tsering Tashi Qomolangma nadal jest jego ostatecznym celem. Wie, że na szczyt najwyższej góry świata wciąż ma długą drogę do przebycia.