24.03.2022 Autorzy: PALDEN NYIMA i DAQIONG Źródło: China Daily


Qieyang Shijie (po lewej). [Zdjęcie/Xinhua]

Dziesięć lat temu Qieyang Shijie po zdobyciu brązu w chodzie na 20 km kobiet na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku stała się pierwszą tybetańską atletką - zdobywczynią medalu olimpijskiego.

Teraz, po anulowaniu z powodu dopingu wyników trzech rosyjskich chodziarek, może zamienić ten brązowy medal na złoto.

Lekkoatletyczna Komisja Etyki poinformowała w poniedziałek, że chodziarka Jelena Lashmanova została pozbawiona złotego medalu olimpijskiego zdobytego w czasie IO w Londynie z powodu dopingu.

W 2016 roku Olga Kaniskina, która na IO zdobyła srebrny medal, również została zdysklasyfikowana z powodu dopingu. W 2019 roku Anisya Kirdyapkina, która w tym wyścigu zajęła piąte miejsce, również została zdysklasyfikowana z tego samego powodu.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski oficjalnie skorygował wyniki w oparciu o te dwie kary w czerwcu 2020 r., uznając Qieyang Shijie za srebrną medalistkę, a jej rodaczki Liu Hong za zdobywczynię trzeciego  a Lyu Xiuzhi czwartego miejsca.

Poniedziałkowe postanowienia wymagają jeszcze uwierzytelnienia przez MKOl i World Athletics, organ zarządzający sportem.

Po usłyszeniu tej wiadomości Qieyang Shijie wyznała na na swoim koncie mikroblogowym Sina Weibo, że ma mieszane uczucia.

„Minęło 10 lat. Kiedy dowiedziałam się, że w ten sposób zdobyłam mistrzostwo olimpijskie, byłam zarówno szczęśliwa, jak i smutna” – powiedziała. „W moim sercu czuję szczęście, że mogę zostać mistrzynią olimpijską. Ale jednocześnie jestem zła, że nie mogłam poczuć się mistrzem. Nie dane mi było poczuć aury bycia mistrzem olimpijskim.

"Chociaż aura jest ulotna, nadal pragnę poczuć aurę tej chwili. Jednak przeszłość jest przeszłością."

Qieyang Shijie urodziła się w Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej Haibei w prowincji Qinghai w 1990 roku.

W 2010 roku została wybrana na członka narodowej drużyny chodziarek. Zajęła piąte miejsce w chodzie na 20-kilometrów na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 i siódme podczas Igrzysk w Tokio w 2020 roku. Obecnie trenuje we Włoszech przygotowując się do tegorocznych Mistrzostw Świata w lipcu oraz Igrzysk Azjatyckich we wrześniu.