20.11.2023| źródło: China.org.cn

W Tybetańskim Regionie Autonomicznym przeszło test akceptacyjny węzłowe laboratorium technologii informatycznych i sztucznej inteligencji (AI) w języku tybetańskim.


[Photo/VCG]

Zespół projektowy zbudował 1500-godzinną kompilację głosową i opracował inteligentny system pomocniczych komunikatów głosowych w języku tybetańskim dla organizacji użyteczności publicznej, a także inteligentny tybetański system nadawania wiadomości dla telefonów komórkowych.

Lider zespołu Nyima Tashi z Uniwersytetu Tybetańskiego powiedział, że zespół skupił się na przetwarzaniu tybetańskiego języka naturalnego i sztucznej inteligencji, digitalizacji tybetańskich zasobów kulturowych oraz analizie i zastosowaniu dużych zbiorów danych. Badał dwukierunkowe tłumaczenie maszynowe mandaryńsko-tybetańskie, wielojęzyczne wyszukiwarki, digitalizację zabytkowych ksiąg tybetańskich, multisegmentowe i wielostylowe rozpoznawanie znaków tybetańskich oraz inne technologie, a także zbudował szereg tybetańskich bibliotek zasobów danych, przekazał Nyima Tashi .

Łącząc powyższe wyniki badań, zespół początkowo opracował osprzęt i system oprogramowania do automatycznego rozpoznawania języka tybetańskiego oraz inteligentną, prototypową maszynę typu „wszystko w jednym”. Obecnie rozpoczęło się planowanie i stopniowe promowanie zastosowania w typowych scenariuszach sytuacyjnych, takich jak edukacja i szkolenia, inteligentne przetwarzanie treści mediów, informatyzacja spraw urzędowych i informatyzacja medyczna, zarówno w Tybecie, jak i w innych regionach