14 kwietnia 2021, Źródło: Xinhua

Niedawno badania chińskich naukowców wyjaśniły w jaki sposób na płaskowyżu Qinghai-Tybet, nazywanym Dachem Świata, zachodzą procesy powodujące, że mikroplastiki, w skrócie nazywane MPs, pokonują tak duże odległości i co wpływa na zasięg ich przemieszczania się.
Odkrycie uznaje się za przełomowe, gdyż nowa charakterystyka pozwala lepiej zrozumieć ruch tak małych cząstek w atmosferze panującej na płaskowyżu i inaczej ustosunkować się do cyklu jakiemu mikroplastiki podlegają.
Jednym z badaczy był Kang Shichang, pracownik z Północno-Zachodniego Instytutu Ekologii i Zasobów Chińskiej Akademii Nauk.

Określenie MP dotyczy cząstek plastiku mniejszych niż 5 milimetrów, takich jak włókna, fragmenty, folie, pianki i granulki.
Zjawisko to podlega badaniom, gdyż uważa się, że MPs stanowią zagrożenie dla środowiska.
W przypadku lodowców, zwłaszcza na płaskowyżu tybetańskim, tego typu badania są rzadkie. Dlatego w różnych miejscach zostały pobrane próbki śniegu leżącego na powierzchni lodowca, przez wspólny zespół naukowców z NIEER ( National Institute for Early Education Research) oraz innych instytucji z kraju i zagranicy.
A wnioski jakie z tego wyciągnięto uświadomiły, że mikroplastik przeniósł się na Wyżynę na skutek ruchu atmosferycznego i ogólnie może być przenoszony na duże odległości, co podsumował Zhang Yulan, badacz z NIEER.