Narodowy Rezerwat Przyrody Gór Ałtyn-Tag, położony na wysokości ok.4580 metrów n.p.m., zajmuje powierzchnię 45 000 kilometrów kwadratowych i jest przedstawicielem pustynnego ekosystemu Wyżyny Tybetańskiej w Chinach.

Według informacji przekazanych przez Biuro ds. Leśnictwa i Użytków Zielonych chińscy badacze odkryli w powiecie Metog w Tybetańskim Regionie Autonomicznym nieznany dotąd gatunek pierwiosnka.

Modyfikacja pogody polega głównie na zmianie procesów fizycznych i chemicznych zachodzących w atmosferze po to, aby uniknąć lub złagodzić katastrofy meteorologiczne oraz osiągnąć cele polegające na zwiększeniu opadów deszczu i śniegu.

Przy zainstalowanej mocy 72,6 megawatów i maksymalnej mocy pojedynczej jednostki 3,6 MW, ta farma wiatrowa jest również największym chińskim obiektem położonym na bardzo dużej wysokości.

Położona na wysokości 4200 metrów firma, dzięki swoim osiągnięciom w zakresie działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego , została w 2020 roku wpisana na krajową listę zielonego górnictwa.


Chińscy naukowcy stwierdzili, że średnia szacunkowa głębokość śniegu na Czomolungmie wynosi tam 9,5 metra, z marginesem błędu plus minus 1,2 metra. 

Różnorodność ptactw nad jeziorem Gahai

Na terenach podmokłych jeziora Gahai w powiecie Luqu w Tybetańskiej Autonomicznej Prefekturze Gannan, w prowincji Gansuo rnitolodzy amatorzy i zawodowcy mogą obserwować różne gatunki ptaków.

Krajobrazy terenów podmokłych w powiecie Maqu, w Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej Gannan w północno-zachodnich Chinach, przyciągają swym pięknem.

Jezioro Puma Yumco jest położone na wysokości 5030 m n.p.m. na południu Wyżyny Tybetańskiej. Ma 32 km długości, 14 km szerokości i zajmuje powierzchnię 280 kilometrów kwadratowych.

Jak informuje Biuro Zarządu Narodowego Rezerwatu Przyrody Hoh Xil rosnąca liczba ciężarnych antylop tybetańskich migruje do serca Rezerwatu w północno-zachodnich Chinach, aby urodzić młode.

Trzeba zmienić listę rekordów wysokości azjatyckich drzew, rekord należy obecnie do drzewa znalezionego w Tybecie.

Wiosna budzi do życia cały świat fauny i flory. Przyroda Lhasy i jej okolic jest wtedy wyjątkowo piękna.

Chiny uchwalają przełomowe prawo chroniące ekosystem Wyżyny Tybetańskiej. Ustawa o ochronie środowiska na Wyżynie Tybetańskiej wejdzie w życie 1 września.

Północne i południowe góry wokół Lhasy do 2030 roku na łącznej powierzchni 137 800 hektarów zostaną obsadzone drzewami. Ze względu na trudne lokalne warunki terenowe jest to bardzo trudne w realizacji zadanie.

Spektakularne „drzewo ziemi” "wyrosło" w Tybetańskim Regionie Autonomicznym - patrząc z pobliskich miejsc, wygląda jak las złożony z małych drzew. Patrząc z góry, krajobraz przypomina ogromne drzewo.

W Tybecie do 2030 roku planuje się zalesienie około 2,07 miliona mu (137 800 hektarów).

Miasteczko Namse w Tybetańskiej Prefekturze autonomicznej Yushu ze względu na częste obserwacje gatunków dużych kotów jest znane jako „miasto rodzinne lampartów śnieżnych” . Do tej pory, za pomocą kamer na podczerwień, naukowcy zidentyfikowali co najmniej 80 osobników.

"Internet Rzeczy" oparty na dronach pomaga monitorować ekosystem Wyżyny Tybetańskiej.