Nowe badania klimatologów ujawnia zmiany ewapotranspiracji* na Wyżynie Tybetańskiej.

Niegdyś jałowa góra Xiga w Lhasie obecnie pokrywa się bujną zielenią.

W 2025 roku Tybetański Region Autonomiczny [Xizang] zakończy organizację największego parku narodowego na świecie

Kot azjatycki - mormi jest w Chinach ściśle chronionym dzikim gatunkiem i został wpisany na Czerwoną Listę Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody jako gatunek zagrożony wymarciem.

W Parku Narodowym Sanjiangyuan żyje ponad 17 000 pasterzy-strażników. Są to osoby najbliższe wspaniałym stworzeniom, takim jak lamparty śnieżne i żurawie czarnoszyje. Chronią ziemię, rzeki i zwierzęta na swojej rodzinnej ziemi.

„Jeśli górskie rzeki będą słabo chronione, bóstwo wody odejdzie a życie wodne zostanie utracone”

„Nie potrzebujemy garstki ludzi, którzy perfekcyjnie radzą sobie z "zero waste". Potrzebujemy milionów ludzi, którzy robią to niedoskonale”.

Łabędzie krzykliwe to w Chinach ptaki chronione, można je spotkać na jeziorze otoczonym pustynią na pograniczu  powiatu Ułan,  Haixi Mongol i Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej w prowincji Qinghai.

W obszarze miejskim stolicy Tybetańskiego Regionu Autonomicznego udało się sfotografować rodzinę panter śnieżnych.

W Tybecie odnotowuje się wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych i następuje rozbudowa infrastruktury do ich obsługi.

Tybetańska Leśna Straż Pożarna rozpoczyna kompleksowe specjalne działania przeciwpożarowe w związku z "Podwójnym Świętem".

Trwa realizacja rozłożonego na 10 lat (2021–2030) projektu zalesiania nieużytków wokół Lhasy, po zakończeniu prac planowana powierzchnia nowo zalesionych terenów ma wynosić 137 800 hektarów.

Narodowy Rezerwat Przyrody Gór Ałtyn-Tag, położony na wysokości ok.4580 metrów n.p.m., zajmuje powierzchnię 45 000 kilometrów kwadratowych i jest przedstawicielem pustynnego ekosystemu Wyżyny Tybetańskiej w Chinach.

Według informacji przekazanych przez Biuro ds. Leśnictwa i Użytków Zielonych chińscy badacze odkryli w powiecie Metog w Tybetańskim Regionie Autonomicznym nieznany dotąd gatunek pierwiosnka.

Modyfikacja pogody polega głównie na zmianie procesów fizycznych i chemicznych zachodzących w atmosferze po to, aby uniknąć lub złagodzić katastrofy meteorologiczne oraz osiągnąć cele polegające na zwiększeniu opadów deszczu i śniegu.

Przy zainstalowanej mocy 72,6 megawatów i maksymalnej mocy pojedynczej jednostki 3,6 MW, ta farma wiatrowa jest również największym chińskim obiektem położonym na bardzo dużej wysokości.

Położona na wysokości 4200 metrów firma, dzięki swoim osiągnięciom w zakresie działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego , została w 2020 roku wpisana na krajową listę zielonego górnictwa.


Chińscy naukowcy stwierdzili, że średnia szacunkowa głębokość śniegu na Czomolungmie wynosi tam 9,5 metra, z marginesem błędu plus minus 1,2 metra.