Projekty modowe Sand River inspirowane strojem tybetańskim zostały zintegrowane z kunsztem tybetańskiego rzemiosła wyrobu tkanin wełnianych, zapewniając z bliska wrażenia wizualne: zderzenie tradycyjnego rękodzieła z nowoczesnym projektowaniem ubioru.

Jako młody człowiek mam marzenia i przez ciężką pracę nad sobą chcę się rozwijać. Wiem, jak uchwycić światło przez obiektyw. Co więcej, mój punkt widzenia jest niższy niż innych i mam nadzieję, że dzięki temu odnajdę w życiu to swoje, wyjątkowe światło.

Shang Yuma, młoda uczona i doktorantka na Southwest University for Nationalities, Wzieła udział w Sympozjum Tybetologicznym w Pekinie. Interesuje się twórczością Wanmy Caidan (Pema Tseden).

13.Konkurs Narodowych Prezentacji Szkół Tanecznych Chin o Puchar Taoli, który odbył się w Pekinie od 9 sierpnia do środy 16 sierpnia, obejmował 200 programów rozłożonych na sześć sekcji podzielonych według stylu. W imprezie wzięli udział uczniowie reprezentujący 64 szkoły z 27 miast i prefektur, co czyni ją największą imprezą w historii pucharu.

06.08.20223. Źródło: GLOBAL TIMES


Materiały promocyjne do filmu "Śnieżny leopard i przyjaciele" ("Snow Leopards and Friends"). Zdjęcie: dzięki uprzejmości Doubana

Kiedy w 1971 roku zrobiono pierwsze zdjęcie lamparta śnieżnego, ci „pustelnicy natury” stopniowo zaczęli pojawiać się w centrum zainteresowania opinii publicznej. Teraz chiński film dokumentalny "Śnieżny leopard i przyjaciele" ("Snow Leopards and Friends"), rozpowszechniony w piątek w całych Chinach, dał widzom szansę zobaczenia tych pięknych stworzeń z bliska.

W filmie można również zobaczyć inne dzikie zwierzęta żyjące na Wyżynie Tybetańskiej, takie jak świstaki, niedźwiedzie brunatne i gęsi pręgowane.

Reżyser filmu Xi Zhinong, który jest również wybitnym fotografem, aby zarejestrować kamerą życie tych zwierząt, spędził na Wyżynie sześć lat, około 4700 metrów nad poziomem morza.

Z trzema fotografami mieszkającymi na Wyżynie, którzy są jednocześnie pasterzami, wyszukiwał i rejestrował bardzo cenną przyrodę w Chinach, zwłaszcza lamparty śnieżne.

Wszystkie wspaniałe zdjęcia tych zwierząt są teraz skondensowane w filmie dokumentalnym, który ten reżyser/fotograf z ponad 40-letnim doświadczeniem opisuje jako ważny dokument opowiadający światu historię lampartów śnieżnych.

„Mam nadzieję, że można zobaczyć dziką przyrodę Chin” – powiedział.

Nowy film zaprezentuje widzom „wzruszający i malowniczy zwój” przedstawiający dzikie zwierzęta a także wspaniałe i majestatyczne krajobrazy ośnieżonych gór.

______________________________________________________

Forum Sztuki Audiowizualnej w Pekinie

W sobotę odbyło się forum cyfrowych sztuk audiowizualnych, która umożliwi opowiadanie chińskich historii i szerzenie chińskiego głosu- Międzynarodowa Konferencja Audiowizualna Pekin - Chiny 2023:

Forum zgromadziło ekspertów i liderów biznesu z różnych środowisk.

Podejmując temat „Wyobrażanie za pomocą sztucznej inteligencji”, forum skupiło się na szeregu gorących tematów w dziedzinie cyfrowych sztuk audiowizualnych, mając na celu nawiązanie dialogu w tej dziedzinie i zwiększenie międzynarodowego wpływu konferencji.

Zaproszeni goście podzielili się także swoimi poglądami na gorące tematy, takie jak metawszechświat i sztuka sztucznej inteligencji oraz dzisiejszy stan prawa własności intelektualnej w dziedzinie sztuki cyfrowej.

Wang Boqiao, generalny planista forum, zauważył w swoim wystąpieniu, że w przyszłości techniki cyfrowe będą wykorzystywane w sztuce do tworzenia estetyki łączącej świat wirtualny z rzeczywistością.

„Mam nadzieję, że ta konferencja będzie okazją do połączenia twórców i instytucji zajmujących się technologią, sztuką i biznesem, aby pobudzić rozwój sztuki cyfrowej” – powiedział Wang.

Wskazał na wystawę "Główna Centralna Oś" (Brilliant Central Axis), która odbyła się w marcu w Muzeum Stołecznym (Capital Museum), podczas której wykorzystano urządzenia cyfrowe w celu zwiększenia wrażeń u zwiedzających.

„To wciągające doświadczenie zapewniło odwiedzającym zupełnie nową przestrzeń dla ich wyobraźni” – powiedział na konferencji Zhang Lie, profesor nadzwyczajny w Akademii Sztuki i Projektowania na Uniwersytecie Tsinghua.

Targi Cordyceps pobudzają rewitalizację obszarów wiejskich w tybetańskiej prefekturze Nagqu.

W Mangkang  w prefekturze Qamdo w Tybetańskim Regionie Autonomicznym  rozpoczął się  IX Festiwalu Kultury i Sztuki  Herbacianego Konia Sanjiang.

Grupa młodych filmowców, wyposażonych tylko w smartfony, udała się do wioski leżącej na wysokości 5070 metrów i nagrała sceny tradycyjnego świętowania i wielkiego szacunku wieśniaków dla natury.

W parku Dzongyab Lukhang w Lhasie w ubiegłą niedzielę wystawiono spektakl pieśni i tańca poświęcony Lhasie.

Wystawa w Muzeum Tybetu w Lhasie, stolicy autonomicznego regionu Tybetańskiego Regionu Autonomicznego, daje wgląd w wyjątkową kulturę ludową Tybetu.

W tej części Tybetańskiego Regionu Autonomicznego rymarstwo, szycie sakw, jest formą lokalnego niematerialnego dziedzictwa kulturowego . W ostatnich dziesięcioleciach znalazło się na skraju wyginięcia, ale teraz lokalne władze ciężko pracują, aby je zachować.


Opera tybetańska to tradycyjna forma sztuki tybetańskiej grupy etnicznej, a także niezbędny składnik tradycyjnych chińskich oper. W 2009 roku został wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Opera tybetańska łączy mówione dialogi, śpiew, grę aktorską, taniec i literaturę i ma ponad 600-letnią historię. Jest uważana za „żywą skamielinę” kultury tybetańskiej i została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO w 2009 roku.

W Lhasie otwarto indywidualną wystawę malarstwa Yang Mian na temat Tybetu.

Nie żyje pionier tybetańskiego kina, twórca "Tybetańskiej Nowej Fali", wybitny filmowiec, reżyser Pema Tseden.

Doświadczony, wszechstronnie przygotowany "Rzemieślnik Tybetu" konserwuje starożytne manuskrypty buddyjskich sutr na liściach palmowych.

Wystawa zorganizowana przez Muzeum Pałacowe w Pekinie i Tybetański Urząd ds. Dziedzictwa Kulturowego ukazuje różnorodność i uroki zabytków związanych z Tybetem.

Zabytkowa ulica Barkhor w Lhasie stanowi kwintesencję tybetańskiej kultury. Mnóstwo tu sklepów z pamiątkami i wyrobami tybetańskiej sztuki ludowej.