09.05.2021 Źródło: CGTN

CGTN wyrusza w 20-dniową podróż do Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Ganzi w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach, aby nakręcić materiał do audycji "Music Voyage", dokumentu o kulturze, który śledzi korzenie muzyki na Wyżynie Tybetańskiej, odkrywając przy tym piękne krajobrazy i różnorodną kulturę etniczną. Ta seria przedstawia sześć miejsc docelowych, których nie można przegapić podczas podróży.

Pierwszy odcinek przedstawia Kangding, stolicę Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Ganzi w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach, miasto znane z chińskiej pieśni ludowej „Love Song of Kangding”, po chińsku „Kangding Qingge”, którą wykonywało wielu artystów.

Kangding był niegdyś ważnym ośrodkiem handlu herbatą między prowincją a sąsiednim Tybetańskim Regionem Autonomicznym wzdłuż tak zwanej Ancient Tea Horse Road, szlaku handlowego w południowo-zachodniej części kraju. Około 70% ludności to Tybetańczycy, dlatego Kangding jest postrzegany jako brama na „dach świata”.

 

Widok z lotu ptaka na Kangding w Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej Ganzi, w południowo-zachodniej prowincji Syczuan w Chinach. / CFP

Wznosząca się na 7556 metrów góra Gongga, znana również jako Minya Konka, jest najwyższym szczytem  prowincji Syczuan. Szczyt często nazywany jest „Królem Gór Syczuańskich” i otoczony jest przez 45 gór, które znajdują się na wysokości około 6000 metrów nad poziomem morza, co czyni go popularnym miejscem dla alpinistów.

Oprócz śnieżnych gór, malowniczy obszar Mugecuo oferuje odwiedzającym bliskie spotkanie z naturą, ponieważ w tym samym miejscu znajdują się na nim alpejskie jeziora, wodospady, gęste lasy, gorące źródła i łąki.


Góra Gongga, znana również jako Minya Konka, to najwyższa góra w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach. / CFPMugecuo Scenic Area w Kangding oferuje piękne widoki na jezioro. / CFP


Miasto Xinduqiao w Kangding to popularnewśród fotografujących. / CFP

Po drugiej stronie łąk Tagong na wysokości 3700 metrów znajduje się pokryty złotym dachem klasztor buddyjski zwany Tagong lub Lhagang, co w miejscowym języku oznacza „ulubione miejsce Bodhisattwy”, można tu chłonąć lokalną kulturę buddyzmu tybetańskiego.


Klasztor Tagong znajduje się około 110 kilometrów od miasta Kangding w Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej Ganzi. / CFP


Podczas pobytu w Kangding nie przegap okazji posmakowania lokalnego specjału, jakim jest galaretka fasolowa zwana po chińsku liangfen. Z olejem chili, olejem sezamowym i posiekaną zieloną cebulą smakuje dość paraliżująco, ostro i delikatnie. Warto również spróbować zupy z baraniny zagryzając ją płaskim chlebem o nazwie guokui.