Technicznie rzecz biorąc, Złoty Tydzień składa się z trzech dni urlopu przypadających z okazji Święta Narodowego, dwudniowego weekendu i dwóch dni wolnych od pracy, które należy odpracować w dwie soboty przed lub po Złotym Tygodniu.

Ideą październikowego Złotego Tygodnia jest wzmożenie ruchu turystycznego, przyciągnięcie jak największej liczby krajowych turystów i zachęceniu ich do krajowych podróży po Chinach po to, by zwiększyć aktywność gospodarczą.

Drugi „Złoty Tydzień” przypada na początku roku w okresie Nowego Roku Księżycowego. W tym czasie ogromna część mieszkańców Chin podróżuje do swoich rodzinnych miejscowości aby spędzić ten czas w gronie rodzinnym.

Czas wolny, kwitnie wewnętrzna turystyka.

Oba Złote Tygodnie są masowe i ważne dla mieszkańców całego kraju, jednak październikowy Złoty Tydzień jest ogólnie uważany za czas przeznaczony na wakacyjny wypoczynek, podczas gdy świąteczny tydzień Księżycowego Nowego Roku to czas dla rodziny.

Święto Narodowe, które rozpoczyna październikowy Złoty Tydzień, upamiętnia powstanie Chińskiej Republiki Ludowej w dniu 1 października 1949 r. Parada wojskowa i przegląd wojskowy na placu Tiananmen w Pekinie jest największym wydarzeniem tego Dnia.

Można jednak śmiało stwierdzić, że centrum uwagi większości ludzi są podróże turystyczne i dlatego konieczne jest zorganizowanie transportu, zakwaterowania i rezerwacja miejsc docelowych oraz planowanie z dużym wyprzedzeniem tak, aby uniknąć rozczarowania.