03.12.2021 Źródło: chinaculture.org (Xinhua)


Czyste niebo zwiększyło atrakcyjność Tybetu dla turystów, ponieważ nawet zwykłe zdjęcie ze smartfona może wyglądać surrealistycznie na tle błękitnego nieba i białych chmur.[Zdjęcie/Xinhua]

Gdy dni stawały się coraz chłodniejsze, Pasang poczynił przygotowania do zimy kupując duże ilości gazu ziemnego, aby ogrzać swój dom.

„W przeszłości paliliśmy wysuszonym bydlęcym łajnem. Pokoje byłyby pokryte sadzą, a niebo czasami szarzało” – mówi Pasang, mieszkaniec Lhasy, który kupił  właśnie gaz ziemny za 1000 juanów (około 157 dolarów) .

Jego dom podłączono do gazociągu siedem lat temu. „Dzięki gazowi mój dom jest cieplejszy, a my również przyczyniamy się do tego, by niebo nad nami było bardziej niebieskie” – powiedział.

Teraz charakterystyczne lazurowe niebo usiane białymi chmurami nie tylko daje mieszkańcom powiew świeżego powietrza, ale jest także istotną częścią tego magnetyzmu regionu, który przyciąga gości z kraju i zagranicy.

W ciągu pierwszych 10 miesięcy 2021roku w Lhasa znalazła się na drugim miejscu pod względem czystości powietrza wśród 168 głównych chińskich miast . Miasto od kilku lat znajduje się w pierwszej dziesiątce - poinformowało krajowe Ministerstwo Ekologii i Środowiska.

Powszechne wykorzystanie gazu ziemnego jest jednym z kluczy do uzyskania czystego powietrza w Tybecie. W przypadku Lhasy gaz ziemny został wykorzystany do ogrzewania ponad 90 procent jej obszaru miejskiego, poinformowała lokalna firma odpowiedzialna za dostawy gazu ziemnego.

W Chinach zapanował boom  na nowe pojazdy energetyczne (NEV). Tybet również popularyzuje pojazdy NEV, wycofując starsze samochody o dużej emisji zanieczyszczeń i zużywające wiele energii.

Na początku tego roku stolica Tybetu dodała do swojej floty 76 autobusów zasilanych nową energią, a wszystkie trasy wewnątrzmiejskie korzystały z "czystych pojazdów".

Samochody elektryczne zyskują również na popularności ze względu na ich ekologiczne cechy i niższe koszty utrzymania. Penpa, inny mieszkaniec Lhasy, powiedział, że on i wielu jego przyjaciół wymienili tradycyjne pojazdy na elektryczne.

„Każdy powinien odegrać swoją rolę w utrzymaniu czystości powietrza w Lhasie” – powiedział Penpa.

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy odsetek dni z dobrą jakością powietrza w Tybecie wyniósł 99,1 procent, poinformował regionalny wydział ekologii i środowiska.

Czyste niebo zwiększyło atrakcyjność Tybetu dla turystów, ponieważ nawet zwykłe zdjęcie ze smartfona może wyglądać surrealistycznie na tle błękitnego nieba i białych chmur.

Gwiaździste noce w Tybecie są również bardziej hipnotyzujące ze względu na krystalicznie czyste powietrze. W ciągu ostatnich kilku lat region Wyżyny stał się wymarzonym celem wielu obserwatorów nieba.

Na szczycie góry o wysokości ponad 5000 metrów nad poziomem morza znajduje się obserwatorium Ali – ponad 1400 km od Lhasy – nadal je odwiedzają miłośnicy astronomii, którzy odważają się pokonywać krętą drogę, aby z bliska przyjrzeć się gwiazdom.

Zhou Yunhe, dyrektor obserwatorium, powiedział, że od przełomu roku obserwatorium odwiedziło ponad 3100 turystów.

Pomimo pandemii COVID-19 w pierwszych trzech kwartałach tego roku Tybet odwiedziło 36,89 mln turystów, co oznacza wzrost o 15,2 procenta w stosunku rok do roku, a przychody z turystyki wzrosły o 26,6 procent - wynika z oficjalnych danych.

„Zaostrzymy środki ochrony błękitnego nieba tak, aby powietrze było czystsze, bardziej błękitne i piękniejsze” – powiedział Norgyel, szef regionalnego wydziału ekologii i środowiska.