2020-11-11, Autorzy:Palden Nyima i Daqiong, Źródło: chinadaily.com.cn


Kurier przekazuje mężczyźnie paczkę w najwyżej położonej na świecie stacji dostawczej w Tashi Dzom, odległym mieście w powiecie Dingri w Tybetańskim Regionie Autonomicznym. [Zdjęcie udostępnione chinadaily.com.cn]

Dzięki szybko rozwijającej się  w ostatnich latach branży logistycznej, biorąc pod uwagę prawie kompletny brak usług kurierskich cztery lata temu, w odległym mieście Taszi Dzom w powiecie Dingri w Tybetańskim Regionie Autonomicznym liczba dostarczanych paczek wzrosła ponad 10-krotnie.

Leżące na wysokości 4119 metrów Tashi Dzom znajduje się w odległości około 50 km od podnóża Czomolungmy, znanej jako Mount Everest, około 50 km od siedziby powiatu i około 300 km od Shigatse, drugiego co do wielkości miasta TRA.

W 2016 roku logistyczne ramię firmy Alibaba, Cainiao Network, aby rozszerzyć działalność i zasięg usługi na odległe obszary TRA, utworzyło najwyżej położoną na świecie stację obsługi dostaw w Tashi Dzom.

Ustanowienie punktu usług kurierskich u podnóża Czomolungmy umożliwiło większej liczbie lokalnych mieszkańców robienie zakupów online, ponieważ mogą oni odbierać przesyłki w swoim mieście.


Yang Tao, kurier stacji obsługi doręczeń u stóp Czomolungmy w trakcie pracy w swoim biurze - 11 listopada 2020 r. [Zdjęcie udostępnione chinadaily.com.cn]

Zanim stacja została otwarta, miejscowi mieszkańcy musieli sami udawać się do miasta powiatowego po zamówione towary, co wymagało czasu, pieniędzy i niosło ze sobą mnóstwo niedogodności.

Kurier i jednocześnie kierownik stacji, to młody człowiek imieniem Yang Tao, który pochodzi z prowincji Shanxi w północnych Chinach. Urodzony w latach 90-tych szef biura, co jakiś czas, poświęcając cztery godziny na podróż tam i z powrotem, jeździ swoim pick-upem do siedziby powiatu Dingri  aby odebrać paczki ze sklepów internetowych.

Lokalni odbiorcy przyjeżdżają do jego stacji, aby odebrać paczki, takie rozwiązanie zapewnia mieszkańcom małego miasteczka liczącego około 7400  wygodę i więcej produktów do dyspozycji . Żyją tak daleko, że niektórzy muszą przejechać 50 km, żeby dojechać do stacji.

Yang Tao powiedział, że liczba paczek doręczeń w pierwszym miesiącu 2016 r. wyniosła zaledwie 17, obecnie liczba ta wzrosła do średnio 200 miesięcznie, a nauczyciele szkolni, pracownicy rządowi, policjanci, młodzi przedsiębiorcy, osoby z zewnątrz i place budowy to najczęściej odbiorcy dokonujący zakupów na platformach internetowych.

 
Yang Tao, kurier stacji obsługi doręczeń u podnóża Czomolungmy, przygotowuje się do wyjazdu po odbiór paczek - 11 listopada 2020 r. [Zdjęcie udostępnione chinadaily.com.cn]

„Na początku lokalni mieszkańcy kupowali tylko ubrania, teraz kupują różne produkty, w tym elektronikę, części samochodowe, przekąski, kosmetyki, artykuły sportowe i urządzenia grzewcze” - powiedział.

Yang poinformował, że oczekuje się, że liczba przesyłek gwałtownie wzrośnie, ponieważ w środę przypada dzień zakupów online „Chiński Dzień Singla”, który przypomina „Czarny piątek” w krajach zachodnich.

„Podczas tygodniowego "Dnia Singla" w 2019 roku wysłałem ponad 100 paczek, a w tym roku wraz z pierwszą falą święta zakupów dostałem już ponad 200” - powiedział.

„Myślę, że w nadchodzących tygodniach będę bardziej zajęty i muszę  na to lepiej się przygotować”.