2021.02.09 Autorzy: PALDEN NYIMA and DAQIONG Źródło: China Daily

Coraz więcej mieszkańców Lhasy robi zakupy online na Nowy Rok.

 

8 lutego 2021 roku, Lhasa w Tybecie, Yonghui Super Market. Pracownicy handlu elektronicznego przygotowują się do realizacji zamówień online. (Autor: Palden Nyima)

Są to dni przed chińskim Nowym Rokiem Księżycowym, a także Losar, Tybetańskim Nowym Rokiem - początkiem Święta Wiosny. Święta te przypadają w piątek, dlatego wielu mieszkańców Lhasy, zdecydowało się na zakupy online, aby uniknąć ryzyka zakażenia koronawirusem. Festiwal zakupów online w całym mieście rozpoczął się w niedzielę. Na pomysł zorganizowania festiwalu zakupów wpadło Lhasa Bureau of Commerce, które dodatkowo ogłosilo, że główne centra handlowe, a jest ich w Lhasie siedem, zaoferowały róznorodne zniżki na swoje aplikacje i konta w mediach społecznościowych. To rzeczywiście zadziałało, jak podkreślił Phuntsok Sangpo z Yonghui Supermarketu, zajmujący się w firmie biznesem e-commerce, sklep rzeczywiście odnotował wzrost zamówień online. Dodał przy tym, że firma oferuje różne rabaty prawie codziennie, a także do klientów trwa wysyłka kuponów online i offline. Jak podliczono, średnia dzienna liczba zamówień np. owoców i warzyw, na które odnotowano największe zapotrzebowanie najpierw wzrosła z 60 do 70 w ciągu dwóch tygodni, a w ostatnich dniach do ponad 100 sztuk. Jeśli chodzi o wyżej wymienione produkty, każde zamówienie wynosi średnio około 20 sztuk. Jeden z mieszkańców Lhasy, Tsering Chophel kupił trochę suszonych owoców i przekąsek na święta. Jest zadowolony, że może zarówno otrzymać dostawę do domu, jak i własnoręcznie odebrać produkty zakupione online. Jeden z młodszych mieszkańców, 21-latek, który głównie przez internet kupuje artykuły codziennego użytku i przekąski, uważa, że ten sposób zaopatrywania się jest łatwy i wygodny, a dodatkowo oszczędza pieniądze, dzięki oferowanym przez sklepy różnym rabatom i kuponom.

  8 lutego 2021 r. Yonghui Super Market w Lhasie. Pracownicy sklepu zajmujący się handlem elektronicznym przygotowują się do realizacji zamówień online (Autor: Palden Nyima)

W zależności od zakupionej kwoty w czasie Świąt centra handlowe oferują bezpłatną dostawę. Champa Chodrak, dostawca supermarketu zazwyczaj realizuje od 10 do 15 dostaw dziennie. Teraz w lutym liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie. W ostatnich latach region autonomii tybetańskiej odnotował szybki wzrost w branży e-commerce  i logistyki. W roku 2016, na wszystkich szczeblach rządów w regionie wprowadzono szereg ustaw traktujących priorytetowo handel elektroniczny. Tym samym zgodnie z ostatnim r,aportem z prac rządu19 dużych firm zajmujących się handlem elektronicznym i logistyką otworzyło oddziały w Tybecie. Raport ujawnia również, że w okresie 13-tego planu pięcioletniego obowiązującego w latach: 2016-2020 usługi handlu elektronicznego rozprzestrzeniły się na cały region, a sprzedaż detaliczna online osiągnęła ponad 20 miliardów juanów (3,1 miliarda dolarów), czyli 20-krotnie więcej niż pod koniec 2015 roku. Coraz więcej Tybetańczyków woli robić zakupy online. Nawet mieszkańcy wioski w pobliżu Qomolangma, znanej na Zachodzie jako Mount Everest, dokonują zakupów online i otrzymują dostawy. Yeshi Chodron, mieszkanka Lhasy, powiedziała, że ​​od lat robi zakupy online dzięki dynamicznie rozwijającemu się sektorowi handlu elektronicznego i wydajnym usługom logistycznym w regionie.

 
Na targu w Lhasie Mieszkańcy kupują kuplety na chiński Nowy Rok Księżycowy i Losar, Tybetański Nowy Rok, które przypadają w piątek. (Sobota, Źródło: China News Service, Autor: Lai Song,)

„Wolę kupować kwiaty, książki i ubrania dla dzieci przez Internet” - powiedziała, ale przyznała, że ​​koszty wysyłki nieraz dorównują cenom nabytych przedmiotów. Na koniec Yeshi Chodron wyraziła nadzieję, że pewnego dnia ustalą uczciwsze proporcje. Oprócz zakupów online, mieszkańcy Lhasy mogą również wybrać sklepy offline w całym mieście, w których dostępna jest większość tradycyjnych produktów świątecznych, takich jak smażone wypieki, szaty tybetańskie, malowane kłosy jęczmienia lub pszenicy, sadzonki jęczmienia w wazonach i pięciokolorowe flagi modlitewne.