26.06.2021 Źródło : China Daily via: vtibet.com Autor : PALDEN NYIMA i DAQIONG


Pasażerowie obsługiwani w piątek podczas inauguracyjnej podróży  nowo otwartą linią kolejową Lhasa-Nyingchi. [Zdjęcie/Xinhua]

Linia kolejowa na trasie Lhasa-Nyingchi w Tybetańskim Regionie Autonomicznym rozpoczęła działalność łącząc tym samym Lhasę, stolicę regionu, z Nyingchi i Lhokhą, poinformowała w piątek Chińska Grupa Kolei Państwowych.
Nowo otwarta, jednotorowa, zelektryfikowana, linia kolejowa po raz pierwszy zapewnia południowo-wschodniemu Tybetowi dostęp do usług kolejowych i włącza ostatni z chińskich regionów w Chinach kontynentalnych do sieci szybkiej kolei Fuxing, poinformował Zhang Qiang, szef stacji w Lhasa z Grupy Chińskich Kolei Qinghai-Tybet.


Pociąg wielkich prędkości Fuxing na linii kolejowej Lhasa-Nyingchi podczas jazdy próbnej, 8 czerwca 2021 r. [Zdjęcie/Xinhua]

Przy długości 435 kilometrów i prędkości projektowej 160 km na godzinę na linii  między Lhasą i Nyingchi  będą kursowały cztery pary pociągów pasażerskich oraz jeden pociąg pasażerski między Shigatse i Nyingchi, poinformował  Zhang.

Dzięki tej linii czas przejazdu między Lhasą a Lhokhą zostanie skrócony z ponad dwóch godzin jazdy szosą do około 60 minut jazdy koleją. Czas podróży między Lhasą a Nyingchi zostanie skrócony z około pięciu godzin do trzech i pół.
„Otwarcie kolei usatysfakcjonuje mieszkańców. Będą dumni z tak dobrej obsługi” – powiedział Zhang


Zdjęcie lotnicze zrobione 17 czerwca 2021 r. wielkich prędkości podczas jazdy próbnej na linii kolejowej Lhasa-Nyingchi. [Zdjęcie/Xinhua]

Według He Niangzhe, szefa generalnego projektu  kolei Lhasa-Nyingchi w China Railway Eryuan Engineering Group Co, pociągi Fuxing będą napędzane zarówno silnikami elektrycznymi, jak i spalinowymi – po raz pierwszy w regionie płaskowyżu.

Ponad 90% długości nowej linii przebieg na obszarach o średniej wysokości ponad 3000 metrów. Linia przecina rzekę Yarlung Zangbo 16 razy. Pociąg zatrzymuje się na  dziewięciu stacjach
Realizacja inwestycji, wsparta 36 miliardów juanów (5,5 miliarda dolarów), rozpoczęła się w marcu 2015 roku. Linia obejmuje 47 tuneli i 121 mostów.


Pasażerowie na pokładzie pociągu wielkich prędkości Fuxing, 25 czerwca 2021 r. [Zdjęcie/Xinhua]

„Linia kolejowa przyczyni się do dalszej poprawy jakości sieci kolejowej w Tybcie” – powiedział He, dodając, że przyczyni się ona do poprawy lokalnych warunków życia i promowania wymiany personelu, gospodarki i handlu.

„Pomoże to również pobudzić wymianę między Tybetem a innymi częściami Chin oraz przyczyni się do dobrobytu obszarów wiejskich i jedności narodowej”.
Linia Lhasa-Nyingchi łączy linię Lhasa-Shigatse z linią Qinghai-Tybet i jest główną częścią trwającej budowy linii Syczuan-Tybet.
 


Pasażerowie na pokładzie pociągu wielkich prędkości Fuxing, 25 czerwca 2021 r. [Zdjęcie/Xinhua]

Samdrub z okręgu Gyatsa w regionie powiedział, że jest zadowolony z otwarcia nowej linii kolejowej.
„Po raz pierwszy moje rodzinne miasto korzysta z kolei, wierzę, że spowoduje to rozkwit naszej gospodarki i rozwoj społeczny” – dodał.

Inżynier kolei Sonam Wangdrak z Czamdo powiedział zaś, że jest dumny z otwarcia linii kolejowej w pobliżu jego rodzinnego miasta, ponad 1000 km od Lhasy.


Zdjęcie lotnicze zrobione 16 czerwca 2021 r. pokazuje pociąg wielkich prędkości Fuxing nad rzeką Yarlung Zangbo podczas jazdy próbnej. [Zdjęcie/Xinhua]

„Od ośmiu lat pracuję jako maszynista lokomotywy i mam za sobą bezpieczną jazdę na dystansie ponad 540 000 km, z ponad 2000 bezpiecznymi przejazdami” – powiedział. „Moje marzenie o powrocie pociągiem do domu jest coraz bliżej”.
Dodał: „Moje rodzinne miasto wciąż nie jest związane z koleją, ale teraz jest znacznie bliżej. Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości z pociągów skorzysta więcej osób w regionie”.


Pasażerka pociągu wielkich prędkości Fuxing robi zdjęcia krajobrazów wzdłuż linii kolejowej Lhasa-Nyingchi, 25 czerwca 2021 r [Zdjęcie/Xinhua]