2019-04-26 Źrodło: Global Times



Główne wejście na Uniwersytet Tybetański w Lhasie. Zdjęcie: dzięki uprzejmości ZTE

Chiński producent sprzętu telekomunikacyjnego, firma ZTE będzie współpracować z Uniwersytetem Tybetańskim w celu zbudowania inteligentnego kampusu wykorzystującego kombinację różnych nowoczesnych technologii, w tym sieci 5G, rzeczywistości rozszerzonej oraz rzeczywistości wirtualnej (VR), co przysłuży się rozwojowi technologii  5G w Tybetańskim Regionie Autonomicznym.

Zgodnie z oświadczeniem ZTE przekazanym „Global Times” , firma zintegruje powstające technologie oparte na technologii 5G w obiektach kampusowych tak, aby zbudować inteligentny ekosystem, który będzie wspierał laboratoria VR i laboratoria robotyki, a także system edukacji na odległość, który pozwoli tybetańskim studentom korzystać z zasobów edukacyjnych w lepiej rozwiniętych pod tym względem ośrodkach na wybrzeżu Chin.

Postęp wdrażania  w Tybecie systemu 5G jest stabilnie progresywny. 27 lutego China Mobile otworzyło pierwszą internetową stację bazową 5G w Lhasie, stolicy Tybetu, z maksymalną prędkością pobierania 530 megabajtów na sekundę. Firma dąży do umożliwienia sieci dotarcia do ludzi na odległych obszarach wiejskich, donosi witryna internetowa guancha.cn.

Wdrożenie i rozwój sieci 5G w Tybecie można rozumieć jako część większego wysiłku na rzecz budowy centrum logistycznego w Tybecie, które może ułatwić komunikację nie tylko między Tybetem a innymi prowincjami w Chinach, ale także z krajami Azji Południowej, powiedział ”Global Times” Tian Guangqiang, asystent badawczy, pracownik Państwowego Instytutu Strategii Globalnych Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.

„W wielu krajach Azji Południowej transport towarów do Chin nadal w dużym stopniu zależy od portów w Indiach i ich wysyłki przez Ocean Indyjski” - powiedział Tian. „Wraz z polepszeniem sieci komunikacyjnych 5G połączonych z dobrymi systemami kolejowymi, których zarys kształtuje się w regionie, można oczekiwać, że większość dostaw może być dostarczana bezpośrednio do Chin przez Tybet po znacznie niższych kosztach.”