20.04.2021 Autor: Palden Nyima i Daqiong Źródło: chinadaily.com.cnGrobowiec Sangsdar Lungmgo odkryty w Tybetańskim Regionie Autonomicznym został zaliczony do 10 największych odkryć archeologicznych w 2020 roku na terytorium ChRL. [Photo / Xinhua]

Według doniesień mediów z konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek w Pekinie, miejsce pochówku Sangsdar Lungmgo odkryte w Tybetańskim Regionie Autonomicznym jest jednym z 10 największych znalezisk archeologicznych w Chinach w 2020 roku.

Znajdujące się w powiecie Zada ​​w zachodniej prefekturze Ngari w TRA znaleziska - figurki i inne przedmioty - są epickimi obrazami wczesnej historii Tybetu.

Już po raz trzeci raz znalezisko archeologiczne doknane w Tybecie pojawiło się na tworzonej co roku liście, która często jest nazywana Oscarami chińskiej archeologii.

W trakcie prac wykopaliskowych z ziemi wydobyto ceramikę, brąz, drewno, klamry, narzędzia kamienne, żelazo, tkankę ze słomy, tekstylia, złote ozdoby, złote wisiorki, koraliki, kości zwierzęce, kości ludzkie i drewniane trumny.

Mogiła jest skarbnicą historycznych przedmiotów, które można wykorzystać do zbadania wczesnych zwyczajów pogrzebowych zachodniego Tybetu.

Drewniana figurka odkopana w tym samym grobie, pochodząca z 600 roku ne, jest uważana za pierwszą tego rodzaju figurkę odkrytą na Wyżynie Tybetańskiej. Ma podobne kształty, co drewniane figurki odkryte w grobowcach w Turpan, w  Xinjiang - Uygur Regionie Autonomicznym.