2018-08-30 Źródło: China Tibet Online
Tybetańskie noże są jednym z najbardziej charakterystycznych tybetańskich wyrobów rękodzielniczych,  są wykorzystywane do różnych prac w codziennym życiu a także w celach samoobrony i jako ozdoby

 

Tybetańskie noże Lhatse z Shigatse są najbardziej znane spośród tych produkowanych w Tybecie. Charakteryzują się doskonałą stalą, mocnym ostrzem, starannością wykonania i prostym kształtem. Są nie tylko uwielbiane przez miejscową ludność, ale także popularne wśród turystów krajowych i zagranicznych.Tybetańskie Noże Lhatse Xog są produkowane głównie w wiosce Lhatse Xog w powiecie Lhatse w środkowej części Shigatse. Noże mają historię liczącą ponad 1000 lat i dzielą się na trzy główne typy: długi nóż, który ma do jednego metra długości; krótki nóż, który ma około 40 centymetrów długości; i mały nóż, który ma tylko kilkanaście centymetrów długości.Proces produkcji tybetańskich noży obejmuje: wytapianie, odlewanie do form, kucie, grawerowanie i inkrustację, spajanie elementów, wzmacnianie metalu, segregowanie, kształtowanie, rzeźbienie, mycie w magnezie i polerowanie.
Nóż Tybetański Lhatse jest wykonany z kutej stali i doskonale obrobiony. Powierzchnia noża jest czysta, a ostrze ostre. Rękojeść wykonana jest z rogów jaków lub drewna i owinięta drutem srebrnym,  miedzianym lub żelaznym. Główka  rękojeści pokryta jest miedzią lub żelazem, a niektóre również srebrne. Pochwy są również bardzo eleganckie, w kolorze srebrnym lub miedzianym, a niektóre z nich są grawerowane kwiatami, rysunkami zwierząt lub, szczególnie piękne,inkrustowane klejnotami i złocone.

W 2007 r. Tybetański Nóż Lhatse został wpisany na listę niematerialnego  dziedzictwa kulturowego  Tybetańskiego Regionu Autonomicznego, a  2008 r. na listę krajową.