W piątek dobiegł końca pierwszy sezon programu na żywo „Music Voyage” CGTN. Ponieważ telewizyjny projekt eksploruje oryginalną muzykę i walory przyrody  Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Ganzi, w prowincji Syczuan , seria „Dziedzictwo kulturowe na płaskowyżu tybetańskim” ma na celu umożliwienie widzom wglądu w jedne z największych skarbów kultury w Ganzi.



Ostatni odcinek serialu przedstawia tradycyjną formę sztuki tybetańskiej różną od śpiewu i tańca – czarną ceramikę. „Music Voyage” miał swój ostatni przystanek w powiecie Daocheng w Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej Ganzi,  warto tu wspomnieć, że Daocheng jest jednym z niewielu miejsc, w których kultywuje się 1000-letnie tybetańskie rzemiosło garncarskie.

Te gliniane garnki o różnych rozmiarach i kształtach służyły Tybetańczykom jako niezbędne przybory codziennego użytku. Nazywa się je „czarną ceramiką” ponieważ powierzchnia naczyń jest zwykle czarna.

Proces tworzenia ceramiki nie jest łatwym zadaniem. Zebranie surowców, ugniatanie i  kształtowanie, polerowanie, dekorowanie i wypalanie w piecu. Trzeba przejść ściśle określonych 10 kroków, aby wykonać pojedynczy przedmiot i lat praktyki, by opanować sztukę jego wykwintnego wykończenia.

Tradycyjne rękodzieło jest uważane za istotną część kultury tybetańskiej  i uznawane za narodowe niematerialne dziedzictwo kulturowe. Dziś tybetańskie wyroby z czarnej ceramiki, częściej postrzegane jako dzieła sztuki, są sprzedawane do kilkudziesięciu krajów na całym świecie.

(Zdjęcie: Feng Yuan)