12.10.2022| Źrodło: Kangbatv


Tybetańscy tancerze podczas koncertu z okazji Chińskiego Dnia Dziedzictwa Kulturowego w Lhasie, w Tybetańskim Regionie Autonomicznym, 12 czerwca 2021 r. (Xinhua/Sun Ruibo)

Świszczący dźwięk rozszedł się po skąpanej w słońcu wiosce, gdy kolejny pracowity dzień rozpoczął się w pracowni snycerskiej w gminie Bolo w prefekturze Qamdo, w Tybetańskim Regionie Autonomicznym.

Bolo - umiejętność rzeźbienia w drewnie, narodowe niematerialne dziedzictwo kulturowe, sięga czasów dynastii Qing (1644-1911) i była wykorzystywana w celu drukowania sutr buddyjskich.

Według miejscowych rzemieślników tradycyjna umiejętność jeszcze niedawno była zagrożona zanikiem, ponieważ starzy rzemieślnicy mieli trudności z utrzymaniem się ze swojej pracy, a młodzi ludzie niechętnie się jej uczyli.

Sytuacja zaczęła się zmieniać w 2019 roku, kiedy urzędnicy gminni postanowili rozwinąć przemysł związany z rzeźbieniem w drewnie. Wkrótce powstała firma zajmująca się rękodziełem ludowym, w tym warsztat snycerski o powierzchni 1400 metrów kwadratowych.

Padma Gyatsen, mieszkanka Bolo, nigdy nie chodziła do szkoły. W przeszłości jedynie dzięki rolnictwu i pasterstwu mogła zarabiać na życie. Teraz, pracując w warsztacie, zarabia miesięcznie ponad 4000 juanów (około 563,44 dolarów amerykańskich).

„Z moimi zarobkami mogę kupować co chcę i zaoszczędzić ponad 20 000 juanów rocznie” – powiedziała.

Stworzenie drewnianej płyty Bolo wymaga ponad 10 procedur i użycia ponad 40 narzędzi. Dziś wykwintne dzieła sztuki są szeroko wykorzystywane do dekoracji wnętrz w lokalnych domach.

Z biegiem lat liczba rzemieślników w pracowni wzrosła z czterech do 112. Od stycznia do sierpnia lokalni mieszkańcy wsi otrzymali od firmy 1,8 miliona juanów jako dywidendy, a łączna suma otrzymanych dywidend wyniosła 7,85 miliona juanów.

Według Departamentu Kultury TRA w Tybecie powstało łącznie 121 "warsztatów niematerialnego dziedzictwa kulturowego", które tworzą miejsca pracy dla 3053 osób z 2271 gospodarstw domowych i zwiększają ich miesięczne dochody średnio o ponad 3200 juanów.

W parku przemysłowym rękodzieła ludowego w okręgu Chagyab rzemieślnicy w warsztacie zajmują się obróbką złota i srebra techniką Maidoi, rzemiosł wpisanych na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Tybetu.

„Dzięki warsztatom możemy wspólnie pracować i dyskutować o wyzwaniach, przed którymi stoimy, oraz gromadzić wiedzę, aby przyciągnąć młodych następców i konsumentów naszymi produktami” – powiedział Tengpa Doje, jeden z rzemieślników kultywujących tę tradycję.

Park przemysłowy rękodzieła powstał w październiku 2018 roku dzięki nakładom inwestycyjnym rzędu około 27,2 miliona juanów. Rzemieślnicy kultywują w nim tybetańskie rękodzieło, takie jak thangka oraz obróbka wyrobów ze złota i srebra, umożliwiając zwiększenie dochodów lokalnych mieszkańców.

Do końca 2021 r. park przemysłowy przyniósł ponad 9,6 mln juanów ponad 670 osobom w postaci wynagrodzeń lub dywidend.

„Tradycyjna kultura jest naszym skarbem. Rozwijający się przemysł kulturalny umożliwia kultywowanie i ochronę naszej kultury” – powiedział Ren Jianli, urzędnik okręgu Chagyab.