09.03.2023| Źródło: CGTN
Rejon Regong - czyli po tybetańsku "złotej doliny, w której spełniają się sny" - błyszczy dziełami buddyzmu tybetańskiego, sztuką ludową, świątyniami i klasztorami.

Kultura Regong Tybetańczyków żyjących Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej Huangnan w prowincji Qinghai obejmuje sztukę  (w tym Thangka i malowidła ścienne, rękodzieło barbola, patchwork oraz rzeźbę), a także Operę Tybetańską Huangnan, Święto Czerwcowe Regong, Taniec Yutu, Haft Pan i wiele innych.


Znany klasztor buddyzmu tybetańskiego w wiosce Wutong w Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej Huangnan w prowincji Qinghai jest uważany za kolebkę sztuki Regong. /CFP

 Thangka z Regong

Thangka to tybetański buddyjski obraz zwojowy na bawełnie lub jedwabiu z mineralnymi i organicznymi pigmentami sporządzonymi z korala, agatu, szafiru, perły, złota i innych naturalnych surowców, dzięki czemu kolor utrzymuje się przez wieki.

Jako kategoria sztuki thangka, a także jeden z przejawów sztuki rejonu Regong - Regong Thangka może pochwalić się szeregiem unikalnych cech, takich jak pełna kompozycja, jasne kolory, skomplikowane i delikatne wzory oraz swobodne użycie złota w konturach.


Zwój (obraz) malarza Thangka z Regong wystawiony w Pekinie. /CFP

Mieszanie pigmentów to technika stosowana wyłącznie przez malarzy Regong Thangka. Weźmy na przykład kolor złoty. Oprócz złotej folii, kleju kostnego i wody miejscowi malarze dodają do mieszanki sok z rośliny pochodzącej z regionu Huangnan, dzięki czemu złoto jest jaśniejsze i bardziej błyszczące.

Taniec Yutu

Podczas gdy Tybetańczycy stanowią większość populacji w regionie Huangnan, etniczni Tu są również licznie reprezentowani i przez tysiące lat kształtowali swoje własne, niepowtarzalne zwyczaje.


Dwóch mężczyzn pomalowanych na czarno wykonuje „Taniec Yutu” na dachu Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Huangnan w Qinghai. Przedstawiciele ludu Tu wykorzystują ten rytuał do odpędzania złych duchów. /CFP

Lud Tu w wiosce Nianduhu tygrysy nazywa „yutu”. Taniec Yutu to uświęcony tradycją rytuał odbywający się od 5 do 20 listopada każdego roku w oparciu o tradycyjny chiński kalendarz, okazujący szacunek dla tej wspaniałej bestii.

Tancerze w szortach i butach malują skórę popiołem z pieca, a na twarzach, nogach i tułowiu malują czarne wzory imitujące pręgi tygrysa. Tańczą na dachach i na podwórkach każdego domu, aby odpędzić złe duchy, a jako formę ofiary przyjmują bułki i mięso.


Mężczyzna studiuje malarstwo thangka w Regong Art Academy w Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej Huangnan w Qinghai. /CFP

Aby lepiej zachować i promować kulturę rejonu Regong, Tybetańska Prefektura Autonomiczna Huangnan została w 2019 roku uznana za jedną z pierwszych stref ochrony ekologii kulturowej na poziomie krajowym.

Mając nadzieję na promocję lokalnych kultur etnicznych i unikalnych form sztuki władze podjęły różne działania mające na celu przyciągnięcie turystów i promocję sztuki Regong, organizując wystawy w innych miastach i krajach.  Uruchomili również bezpłatne programy wymiany, aby osoby zafascynowane kulturą Regong mogły uczyć się pokrewnych rzemiosł w okolicy.