5.11.2021 Źródło: Xinhua


Zdjęcie dostarczone przez Ośrodek Ochrony Zabytkowych Książek Tybetańskiego Regionu Autonomicznego: katalog starożytnych ksiąg w języku tybetańskim zebrane w zabytkowym pałacu Norbulingka w Lhasie. (Xinhua)

Jak informują tybetańscy eksperci, po opublikowaniu dotąd 60 tomów, nadal trwają prace nad przygotowaniem mającego liczyć 100 tomów zbioru cennych zabytkowych ksiąg i dokumentów dotyczących medycyny tybetańskiej.

Prace nad dokumentami rozpoczęły się w 2009 roku w Uniwersytecie Medycyny Tybetańskiej w Tybetańskim Regionie Autonomicznym, ponieważ wielu dokumentom groziło uszkodzenie lub utrata, powiedział w piątek Migmar, rektor uniwersytetu.

Pierwsza partia, składająca się z 30 tomów, została opublikowana w 2013 roku, a tomy od 31 do 60 – w styczniu 2021 roku. Opublikowane tomy zawierały 1434 starodawne księgi i dokumenty, liczące ponad 83 000 stron i ponad 45 milionów znaków.

Tomy od 61 do 70 zostaną ukończone przed końcem tego roku, powiedział Migmar, dodając, że Uniwersytet stara się zakończyć publikację całej 100-tomowej kolekcji w ciągu pięciu lat.

Opublikowane tomy wiernie zachowują oryginalny stan starożytnych ksiąg, skutecznie ratując i chroniąc wiele cennych zabytkowych dokumentów, powiedział Dorje Rinchen, profesor Uniwersytetu, dodając, że starożytne dokumenty pochodzą już z XI wieku.

„Te materiały z pierwszej ręki zapewniają niezbędne zasoby do dogłębnych badań nad naukową wartością medycyny tybetańskiej i służą jako ważny pomost dla wymiany i wzajemnego uczenia się między medycyną tybetańską a medycyną w innych częściach świata” – powiedział Migmar. .

Z kolekcji skorzystają także uczelnie, osoby prowadzące badania naukowe i lekarz prowadzący praktykę kliniczną medycyny tybetańskiej, wpłynie ona także na rozwój produktów leczniczych medycyny tybetańskiej – dodał Migmar.

Uczelnia planuje również przyspieszyć cyfryzację starożytnych ksiąg o medycynie tybetańskiej i stworzyć największe na świecie centrum informacji o dokumentach nt. medycyny tybetańskiej oraz systemu kalendarza tybetańskiego.