Komunistyczna Partia Chin powstała w1921 roku. Od roku1949 nieprzerwanie sprawuje władzę w ChRL i przeszła, wraz z narodem i z państwem chińskim, chlubną, acz w niektórych okresach, trudną drogę rozwoju, która, w konsekwencji, doprowadziła Waszą Partię i Ojczyznę do wielu imponujących sukcesów w polityce wewnętrznej i zagranicznej oraz do zajęcia przez Chiny Ludowe czołowego miejsca w świecie.


Stało się to dzięki dysponowaniu przez Partię - Jubilatkę trafnymi i efektywnymi koncepcjami teoretycznymi - od starożytnych filozofów poczynając aż do dzieł późniejszych wybitnych przywódców Partii: Mao Zedong’a, Deng Xiaoping’a, Jiang Zemin’a, Hu Jintao i Xi Jinping’a. Owe koncepcje składają się obecnie na solidną formułę systemową i ustrojową o nazwie socjalizm o specyfice chińskiej w nowej erze. Dzięki temu, m.in., zacofany i biedny kiedyś naród chiński został wyzwolony całkowicie z ekstremalnej nędzy właśnie w roku stulecia KPCh. To wielki dar dla Narodu i cenna nagroda dla Partii.
W sferze praktyki równie imponujące są dokonania KPCh w rozwoju społeczno-gospodarczym ChRL. Po roku 1978 kraj wkroczył na drogę kompleksowych i radykalnych reform, które są nieustannie kontynuowane, doskonalone i pogłębiane. Dzięki temu Chiny Ludowe stają się wiodącym wielkim mocarstwem w świecie, które nie ma sobie równych. Nawet w obecnych niezwykle trudnych czasach pandemii ChRL zachowuje relatywnie wysokie tempo wzrostu gospodarczego, będąc pionierem globalnym w zakresie troski o dobro człowieka. Wszystkie te dokonania społeczno-gospodarcze zasługują na nasze najwyższe uznanie i szacunek. W ślad za uchwałami XIX Zjazdu KPCh, V Plenum XIX KC Partii itp., Chiny wkraczają zdecydowanie na drogę modernizacji i innowacji oraz rozwoju na wysokim poziomie jakościowym. Daje to szansę na utworzenie, unikalnego w historii, bardzo nowoczesnego i prężnego Państwa Środka.
Dokonaniom tym towarzyszy coraz bardziej dynamiczna polityka zagraniczna KPhCh i ChRL (opening up) i wzajemnie korzystna współpraca z wieloma partiami politycznymi i z organizacjami międzynarodowymi. Daje to uzasadnione nadzieje na uratowanie i na pomyślniejszy rozwój naszej cywilizacji w oparciu o zasady pokoju, sprawiedliwości, bezpieczeństwa, równoprawności i wspólnej przyszłości dla całej ludzkości. Życzymy Chinom powodzenia w tworzeniu Nowego Ładu Międzynarodowego w oparciu o te zasady i o multilateralizm oraz w dążeniu do pogłębiania współdziałania z ich licznymi partnerami. Ze swej strony czynić będziemy wszystko, co w naszej mocy, aby wspierać i doskonalić współpracę polsko-unijno-chińską, szczególnie w sferze społecznej i z lepszym wykorzystaniem istniejących już instytucji dwustronnych, regionalnych, eurazjatyckich i globalnych.
Doktor Sylwester Szafarz

Tytuł i skróty:Redakcja