20.10.2022| Źródło: China Daily Time| Autor: Liu Yinan


Lipiec 2022 - Dordże Phuntsok (po lewej) suszy grzyby Lingzhi (Ganoderma) wraz z mieszkańcami wioski Jeling położonej w powiecie Medog w Tybetańskim Regionie Autonomicznym. China Daily

Nyima Tsamcho jest nauczycielką w przedszkolu w wiosce Tsogo w Puma Changthang, najwyżej położonym chińskim mieście leżacym na wysokości 5373 metrów — 200 metrów wyżej niż baza na Czomolungma, czyli Mount Everest.

W niedzielny poranek, po wypiciu gorącej herbaty z masłem, Nyima Tsamcho brana w grubą puchową kurtkę udała się do wiejskiego centrum aktywności aby dołączyć do mieszkańców wioski oglądających transmisję na żywo z XX Kongresu Narodowego Komunistycznej Partii Chin. Na Wyżynie Tybetańskiej temperatura spadła do około 0 stopni Celsjusza i pomimo oślepiającego słońca panował chłód.

„Oglądając Kongres w telewizji czułam się podekscytowana i przytłoczona” – powiedziała Nyima Tsamcho.

Pomimo trudnych warunków, Nyima Tsamcho w 2017 roku, trzy lata po ukończeniu Lhasa Normal College, sama zgłosiła się na ochotnika do pracy w miejscowym przedszkolu.

Przedszkole ma dziewięcioro dzieci i czterech nauczycieli. Ponieważ przez cały rok jest tam zimno i wietrznie, kursy i zajęcia odbywają się głównie w pomieszczeniach. Od końca października każdego roku w przedszkolu nie ma bieżącej wody, ponieważ łatwo zamarza i nauczyciele muszą chodzić po nią około kilometra.

„Jestem młoda, więc czuję się wystarczająco silna, by tu pracować i czuję się dumna, że ​​mogę pracować wśród dzieci żyjących w warunkach wysokogórskich” – powiedziała 25-latka, dodając, że spodziewa się, że będzie pracować tu pięć do sześciu lat, dopóty, dopóki jej organizm jej na to pozwoli.

Powiedziała, że ​​jest zadowolona z tego, ​​że ​​Chiny zbudowały największy system edukacji na świecie i nadal będą przywiązywać dużą wagę do jego rozwoju i przyspieszać prace nad budowaniem jeszcze silniejszego systemu szkolno-wychowawczego.

„Jestem zachęcona tymi słowami i będę ciężko pracować, aby osiągnąć cel, jakim jest rozwój edukacji, która spełnia oczekiwania ludzi” – powiedziała.

„Zainspirowana Sprawozdaniem Kongresu będę czytać więcej książek, aby cały czas być na bieżąco z nową wiedzą i umiejętnościami, i będę bardziej odpowiedzialnym nauczycielem dla moich uczniów” – dodała.

Tymczasem Sprawozdanie Kongresu zainspirowało również ludność z grupę etniczną Monba  z powiatu Medog w TRA, jedną z najmniejszych grup etnicznych w Chinach.

Medog dopiero w 2013 roku uzyskał połączenie drogowe z resztą kraju i do tej pory znany jako ostatni "bezdrogowy" powiat w kraju.

Dordże Phuntsok, lider we wsi Jeling leżącej w tym powiecie, powiedział, że część raportu o wszechstronnym promowaniu rewitalizacji wsi oraz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich jako priorytetu dodała mu pewności siebie i ducha.

Dordże Phuntsok nigdy nie zapomniał trudności, jakie on i jego współmieszkańcy znosili, gdy jego rodzinny powiat był odizolowany od świata zewnętrznego.

Przed 2013 r. jego koledzy z wioski musieli wędrować przez trzy dni, aby odbyć podróż między swoim rodzinnym okręgiem a Bomi, innym okręgiem, w którym obili zakupy, a teraz taka podróż została skrócona do kilku godzin samochodem.

„Nasz kraj, a zwłaszcza moje rodzinne miasto, przeszło ogromne zmiany w ciągu ostatniej dekady” – powiedział Dordżee Phuntsok.

„Nie tylko nasz powiat jest teraz dostępny autostradami, nasza wioska i domy zostały połączone odpowiednimi drogami w latach 2015-2017, a miejscowa ludność cieszy się teraz lepszymi środkami do życia dzięki lepszym komunikacji i transportowi”.

Powiedział, że w ciągu ostatnich kilku lat jego wieś rozwijała model spółdzielczy jako kluczowy wysiłek w zakresie rewitalizacji wsi i rozwoju rolnictwa, w tym hodowlę zwierząt, plantatorstwo i turystykę.

„Jako lider wspólnoty wiejskiej  będę pracował na rzecz ugruntowania osiągnięć w zakresie zmniejszania ubóstwa i spróbuję wzbogacić naszą wioskę poprzez rozwój przemysłu wiejskiego” – dodał Dordże Phuntsok.