07.10.2020. Źródło CGTN

Grupa  mieszkańców Tybetańskiego Regionu Autonomicznego utworzyła zespół wolontariuszy do ochrony środowiska naturalnego i dzikiej przyrody wokół Jeziora Tsonag.


Jezioro Tsonag z lotu ptaka (scren z filmu CGTN)


Jezioro Tsonag jest położone w powiecie Amdo w prefekturze Nagqu w Tybecie. Ten najwyżej położony zbiornik słodkiej wody na świecie  siedlisko wielu rzadkich dzikich zwierząt.
Zwabione zasobami jeziora dzikie zwierzęta, takie jak żurawie czarnoszyje, łabędzie i dzikie kaczki, budują tu swoje domy, na łąkach nad jeziorem żyją antylopy i gazele tybetańskie.


Wolontariusze sprzątają brzegi Jeziora (scren z filmu CGTN)

Grupa lokalnych społeczników, wspierana przez samorząd powiatu Zharen, w 2012 roku połączyła siły. Jak mówi Sangmutse, 58-letni wolontariusz i miejscowy urzędnik, ich głównym zadaniem jest obserwacja i rejestrowanie zachowań dzikich zwierząt, które codziennie przychodzą nad brzeg jeziora.


Sangmutse obserwuje zwierzęta (scren z filmu CGTN)

„To nasza księga-rejestr monitoringu terenowego. Rejestrujemy w nim stan ptaków, które obserwujemy każdego dnia. Na przykład dzisiaj widziałem żurawie czarnoszyje, kaczki rude, łabędzie i inne ptaki, a jest ich bardzo dużo," informuje Sangmutse. Wspomina o ty, jak w młodości obserwował kłusowników polujących na dzikie zwierzęta i kradnących  jaja z ptasich gniazd.

Wolontariusze, niektórzy bez formalnego wykształcenia, nauczyli się Prawa Ochrony Środowiska oraz innych przepisów krajowych i lokalnych, teraz swą wiedzą dzielą się z okoliczną ludnością.