2020.12.07 Źródło: Xinhua

Chiński instytut naukowy uruchomił zbiór danych do obserwacji jednoczesnych zintegrowanych interakcji między powierzchnią ziemi a atmosferą Wyżyny Tybetańskiej.

Wyżyna Tybetańska to największa część kriosfery położona na dużej wysokości poza regionami polarnymi, z rozległymi obszarami lodowców górskich, wiecznej zmarzliny i sezonowo zamarzniętej ziemi, które są wrażliwe na globalne zmiany klimatyczne.

Według artykułu opublikowanego niedawno w czasopiśmie "Earth System Science Data" Wyżyna ma kluczową rolę we wpływie na klimat regionalny i globalny, poprzez mechanizmy termiczne i dynamiczne.

Naukowcy z Instytutu Badań Wyżyny Tybetańskiej Chińskiej Akademii Nauk (CAS) stwierdzili, że mają nadzieję na ilościowe określenie warunków atmosferycznych i lokalnych interakcji między powierzchnią ziemi a atmosferą Wyżyny Tybetańskiej, a także ich wpływu na okoliczne regiony.

Naukowcy zarejestrowali wielowarstwową temperaturę i wilgotność gleby, aby określić pionowe zmiany hydrotermalne oraz procesów zamarzania i rozmrażania gleby, a także zmierzyli pionowe wymiany energii, pędu, pary wodnej i dwutlenku węgla o wysokiej częstotliwości w atmosferycznej warstwie granicznej.

W badaniach przedstawiono długoterminowy (2005-2016) zbiór danych obserwacyjnych in situ zawierający jednoczesne obserwacje interakcji ziemia-atmosfera ze zintegrowanej sieci obserwacyjnej na dużych wysokościach i w zimnych regionach, składającej się z sześciu stacji terenowych na Wyżynie.

Zbiór danych może być szeroko stosowany w analizie cech meteorologicznych Wyżyny Tybetańskiej, ocenie produktów za pomocą teledetekcji i opracowywaniu algorytmów teledetekcji, a także w badaniach i prognozowaniu zmian klimatu, powiedział Ma Yaoming, pracownik naukowy CAS.