21.12.2021 Autor: Lou Kang Źródło: Global Times

Opublikowany w Chinach raport ujawnił, że  każdego roku spada liczba strażników parków przyrodniczych, co stanowi wyzwanie dla Chin, ponieważ powstaje coraz więcej krajowych rezerwatów przyrody chroniących ponad 85 procent kluczowych gatunków dzikiej przyrody.

Według Status Report of Chinese Nature Reserve Staff opublikowanego przez Duke Kunshan University w Suzhou w prowincji Jiangsu, wiek strażników waha się od 18 do 62 lat, przy czym ponad połowa pełnoetatowych strażników ma 40 lat i więcej.

The Global Times skontaktował się z jedną z głównych autorek raportu, aby porozmawiać o najbardziej niepokojących kwestiach stojących przed rezerwatami przyrody, z których najpilniejszym jest ogromna różnica wieku, która może prowadzić do „przyszłego niedoboru profesjonalnych strażników leśnych”.


Rangersi patrolują na motocyklach obszar o powierzchni 800 kilometrów kwadratowych - fotografia ilustracyjna [Foto: CGTN]

„Najbardziej niepokojące jest to, coraz że coraz mniej młodych ludzi jest chętnych do wykonywania tego zawodu. Niedotrzymywanie standardów płacowych czyni tę pracę mniej atrakcyjną dla młodych ludzi” – powiedziała Li Binbin, adiunkt w Centrum Badań nad Środowiskiem w Duke - Uniwersytet Kunshan.

Li stwierdziła, że jedną z przyczyn niskich pensji strażników parków przyrody jest konflikt między rozwojem miast a ochroną przyrody.

„Samorządy często chcą inwestować jak najwięcej pieniędzy w rozwijające się lokalne gospodarki, pozostawiając w budżecie mniej pieniędzy dla strażników prowadzących niebezpieczne patrole w górach” – wspomniał Li.

Problem z wielu powodów

Brak młodych strażników przypisuje się również brakowi równowagi płci w branży i brakowi autorytetu prawnego.

Li powiedziała, iż ​​fakt, że jest to branża zorientowana na mężczyzn, może być „podchwytliwym problemem”, ponieważ niektórzy uważają, że młode kobiety nie są w stanie pracować w warunkach wysokogórskich.

„Dam przykład, kiedy mieliśmy pojechać na badania terenowe w pewne miejsca, wielu moich kolegów odradzało mi tę eskapadę, zdecydowanie twierdzili, że nie powinnam tam jechać. Pozwolili mi wziąć udział w wyprawie dopiero po tym, jak się uparłam, że muszę” – zauważyła.

Brak uprawnień do reakcji na ciężkie przypadki łamania prawa stawia również strażników leśnych w „raczej kłopotliwej sytuacji”, zauważyła Li, dodając, że „większość strażników nie ma możliwości egzekwowania prawa, na przykład nie mogą ścigać przestępców, ponieważ nie mogą mieć broni palnej.

„Najważniejsza rola”

Do końca 2019 r. w całym kraju utworzono ponad 2700 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 1,47 miliona kilometrów kwadratowych, czyli około 15 procent powierzchni lądowej Chin.
Aby skuteczniej patrolować te parki, dobrze wykorzystano zaawansowaną technologię.

W Hoh Xil, w prowincji Qinghai w północno-zachodniej części Chin, aby zapewnić lepszą ochronę władze lokalne używają systemu nawigacji satelitarnej BeiDou w połączeniu z dronami zasilanymi energią słoneczną i inteligentnymi kamerami o wysokiej rozdzielczości do badania antylop tybetańskich, śledzenia ich liczebności, siedlisk i wzorców migracji.

Według ostatniego komunikatu National Forestry and Grass Administration liczba antylop tybetańskich w Chinach wzrosła  w sierpniu do około 300 000 sztuk. Dzięki pomocy zaawansowanych technologicznie systemów śledzenia dzikich zwierząt poziom ich ochrony został obniżony, z "gatunku zagrożonego" do "gatunku prawie zagrożonego".

„Jednak niezależnie od tego, jak zaawansowana jest technologia, ludzkie doświadczenie jest niezbędne. Kiedy do obserwacji na wolności używamy kamer na podczerwień, potrzebujemy personelu do ich konserwacji. Na przykład co trzy lub cztery miesiące musisz wymienić baterię, więc musisz polegać na ludziach, którzy to zrobią ” – konstatuje Li.