Czas publikacji: 2022-03-04 Autor: Od: Xinhua

 


Antylopa tybetańska, Narodowy Rezerwat Przyrody Qiangtang w Tybetańskim Regionie Autonomicznym,  fotografia z 25 września 2021 r. (Xinhua/Jigme Dorje)

W ramach podejmowanych wysiłków na rzecz ochrony bioróżnorodności w regionie Tybetański Region Autonomiczny stał się po latach pracy idealnym siedliskiem dla dzikich zwierząt.

Ponieważ ludzie dają dzikiej przyrodzie więcej przestrzeni do życia, relacje między człowiekiem a naturą w Tybecie stają się coraz bardziej harmonijne, powiedział w przeddzień tegorocznego Światowego Dnia Przyrody Norgyel, szef Wydziału ds. Ekologii i Środowiska TRA.

Od 2013 roku 3 marca obchodzony jest Światowy Dzień Dzikiej Przyrody, którego celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat ochrony dzikich zwierząt i roślin na całym świecie. Tegorocznym tematem obchodów jest „Odzyskiwanie kluczowych gatunków do odbudowy ekosystemu”.

Tybet, dzięki nieustannym wysiłkom podejmowanym w ostatnich dziesięcioleciach, odnotowuje stały wzrost zagrożonej populacji dzikiej przyrody .

W porównaniu ze statystykami opublikowanymi przez  Towarzystwo Ochrony Przyrody w latach 90. populacja dzikiego osła tybetańskiego wzrosła z 50 000 do około 90 000 obecnie.

Populacja żurawi czarnoszyich przekroczyła 10 000 (wcześniej od 1000 do 3000) a liczba dzikich jaków wzrosła do około 10 000.

Tymczasem w ciągu ostatnich dziesięcioleci populacja antylop tybetańskich wzrosła z 50 000 do ponad 300 000.

W zeszłym roku, dzięki proaktywnym wysiłkom przeciwko kłusownikom i w ochronie bioróżnorodności, Chiny obniżyły status ochrony antylop tybetańskich z „zagrożonych” na „prawie zagrożone”.

Według oficjalnych statystyk opublikowanych w 2020 roku w Tybecie występuje ponad 9600 odmian dzikich roślin, wśród których 214 to rośliny zagrożone wymienione w Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES).

Tybet stanowi główny korpus Wyżyny Tybetańskiej, która jest nazywana „źródłem rzeki i ekologii” w Azji. Aby zabezpieczyć lokalne ekosystemy pomiędzy 2016 do 2020 rokiem region wydał ponad 20 miliardów juanów (około 3 miliardów dolarów amerykańskich) na ochronę ekologiczną , ponad dwukrotnie więcej niż w ciągu poprzednich pięciu lat.

Fundusze zostały wykorzystane głównie w projektach konserwatorskich, których celem było m.in. zalesianie, ochrona i odtwarzanie terenów podmokłych, budowa rezerwatów przyrody, ochrona lasów naturalnych, kontrola obszarów pustyń piaskowych i ochrona przyrody.

Do tej pory Tybet stworzył 47 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni około 412 200 km kwadratowych, co stanowi ponad jedną trzecią całkowitej powierzchni regionu, zauważył Norgyel.