29.04.2022 Autor: Hou Liqiang. Źródło: www.chinadaily.com.cn.

Zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi stają się coraz większe, a himalajski dział wodny czasem nazywany „Trzecim Biegunem”, ociepla się, co - jak zauważono w opublikowanym niedawno raporcie Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych - powoduje szybkie topnienie tamtejszych lodowców.

Raport ten, zatytułowany „Naukowa Ocena Środowisk Trzeciego Bieguna” (ang. „A Scientific Assessment of the Third Pole Environment”), wskazuje zanieczyszczenia przenoszone przez wiatr jako jedną z głównych przyczyn dalszego zaostrzania warunków w najwyżej położonym regionie Ziemi.

Himalajski dział wodny w ciągu ostatnich 60 lat doświadczył coraz cieplejszej i bardziej wilgotnej pogody, ocieplając się w tempie ponad 0,3 °C na dekadę, co znacznie przekracza średnią światową.

Zdjęcie z 2014 roku pokazuje topniejący lodowiec w powiecie Shuanghu prefektury Nagqu w Tybecie. [Zdjęcie: Xinhua]

„Topnienie lodowców nasila się od lat osiemdziesiątych XX wieku i jest najbardziej intensywne w części Himalajów oraz w południowo-wschodnim sektorze Trzeciego Bieguna” - napisano w sprawozdaniu.

Liczba oraz powierzchnia jezior wzrasta od lat dziewięćdziesiątych. Ilość wody w nich rośnie o 8 miliardów metrów sześciennych rocznie, podnosząc poziomy wód o 0,14 m na rok.

„Przewiduje się, że ocieplenie na trzecim biegunie będzie większe niż średnia światowa. W nadchodzącym okresie spodziewamy się znacznego wzrostu rocznych opadów” - czytamy w dokumencie.

Duża wysokość nad poziomem morza i niewielkie zaludnienie nie czynią tego obszaru odpornym na zanieczyszczenia, ponieważ znajduje się on w pobliżu wielu miejsc, które mają bardzo zanieczyszczone powietrze w tym Azji Południowej oraz Bliskiego Wschodu.

Emisje z tych terenów oraz pył z pobliskich pustyń, takich jak chińska Taklamakan, napływają do regionu przy odpowiednich kierunkach wiatrów.

Nagromadzona u południowego podnóża Himalajów atmosferyczna sadza może przekraczać pasmo górskie i docierać do obszarów w głębi lądu. Przyczynia się to nie tylko do globalnego ocieplenia, ale także przyciemnia powierzchnię lodowców, co zmniejsza ich albedo oraz przyspiesza topnienie poprzez absorpcję ciepła.

„W ciągu ostatnich 40 lat Trzeci Biegun utracił około 450 miliardów metrów sześciennych lodowca, z czego od 20 do 80 miliardów metrów sześciennych w wyniku działania sadzy i innych zanieczyszczeń pochłaniających światło” - stwierdzono w raporcie.