05.05.2022 Autorzy: Daqiong oraz Palden Nyima. Źródło: chinadaily.com.cn.

Powiat Mêdog w Tybecie zasadził niedawno setki storczyków w miejsce straconych, dziko rosnących i podjął starania, aby zwiększyć świadomość na temat potrzeby pielęgnacji tych kwiatów - podały tamtejsze władze. Ponad 300 roślin zostało podarowanych przez mieszkańców miasteczka Beibeng, którzy pragnęli przywrócić storczyki do ich naturalnego ekosystemu.

Rolnicy sadzą storczyki na pniu drzewa w lesie, aby przywrócić je naturze w powiecie Mêdog. [Zdjęcie: China Daily]

Rządowa inicjatywa sadzania była współfinansowana przez Biuro Leśnictwa i Użytków Zielonych Mêdog, władze miasta Beibeng, mieszkańców wioski Jeling oraz Centrum Ochrony ShanShui, organizację pozarządową zajmującą się ochroną środowiska.

Jak podaje ShanShui, storczyki są drugą co do wielkości rodziną roślin okrytonasiennych - roślin naczyniowych mających łodygi, liście i korzenie - na całym świecie występuje ponad 700 rodzajów i 20 000 gatunków tych kwiatów. Badania przeprowadzone przez centrum wykazały, że chociaż storczyki hodowlane są powszechnie dostępne, wiele osób nadal woli uprawiać w domu te rzadkie, dziko rosnące.

„Presja wywierana na dzikie storczyki przez kolekcjonerów jest coraz większa, co zagraża ich naturalnemu środowisku oraz zwiększa potrzebę zabezpieczania; są one obecnie uważane za gatunki poważnie zagrożone” - powiedział Zhao Xiang, dyrektor ShanShui.

Krajowa lista dzikich roślin chronionych wydana w 2021 roku obejmuje 293 storczyki, wśród których siedem gatunków, jak również cały rodzaj Paphiopedilum (sabotek), zostały objęte najwyższym stopniem ochrony państwowej.

Położony u podnóża Himalajów Mêdog jest globalnym ośrodkiem bioróżnorodności i jednym z dziewięciu okręgów o największej różnorodności storczyków w Chinach. „Ze względu na ogromne różnice wysokości, które obejmują wiele różnych stref klimatycznych oraz wegetacyjnych, Mêdog ma unikalny i bogaty ekosystem” - stwierdził Zhao, dodając, że ShanShui będzie nadal zachęcać mieszkańców do ponownego sadzenia storczyków w korzystnym środowisku naturalnym.

„Wszyscy mieszkańcy naszej wioski lubią storczyki, ale najbardziej podobają nam się, gdy rosną w naturze” - zauważył Dorje Phuntsok, sołtys wsi Jeling. „To dobrze, że zostały przesadzone do naturalnego ekosystemu, ponieważ pomaga to w ich chronieniu. 300 roślin, które podarowali mieszkańcy wioski, było uprawianych od pokoleń w pobliskim lesie. Mamy nadzieję, że wkrótce ziemia będzie usiana storczykami”.

Zhou Jun, zastępca starosty powiatu powiedział, że Mêdog jest kluczowym obszarem ochrony storczyków oraz że ma nadzieję, iż wysiłek przywrócenia dzikiej populacji tego kwiatu stanie się wzorem ochrony storczyków w Chinach. „W przyszłości rozwój naszego powiatu będzie zależał od stanu środowiska naturalnego. Mam nadzieję, że finanse mieszkańców zyskają na zaangażowaniu w prace ochronne” - dodał.