21.06.2022 Źródło: Xinhua via kangbatv


Zdjęcie z 28 października 2021 r. przedstawia mężczyznę pasącego jaki na łąkach opodal Ningxiu w powiecie Zeku, w Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej Huangnan, w prowincji Qinghai . (Xinhua/Zhang)

Ostatnie badania przeprowadzone przez chińskich naukowców wykazały, że działania antropogeniczne wywierają znacznie silniejszą presję na roślinność na Wyżynie Tybetańskiej niż zmiany klimatyczne.

Wcześniejsze badania wskazywały, że to zmienność klimatu, a nie nadmierny wypas, była główną przyczyną dużych zmian pokrywy roślinnej na Wyżynie. Jednak pozostaje niejasne, w jaki sposób działalność człowieka, taka jak wypasanie zwierząt gospodarskich, reguluje dynamikę roślinności w warunkach zmiany klimatu.

Grupa badawcza kierowana przez Wei Yanqianga z Northwest Institute of Eco-Environment and Resources przy Chińskiej Akademii Nauk wykorzystała wskaźnik AVHRR/GIMMS Normalized Difference Vegetation Index (NDVI) jako wskaźnik do analizy czasoprzestrzennego stanu wzrostu roślinności na płaskowyżu między rokiem 1981 a 2015.

Zbadali również podwójne skutki zmiany klimatu i działalności człowieka, analizując korelację danych z 87 stacji meteorologicznych i ekonomicznych danych statystycznych wyżyny, co opisano w publikacji zamieszczonej w czasopiśmie Earth’s Future.