15.09.2022 Źródło: Xinhua | global.chinadaily.com.cn


Dzikie jaki widywane w okręgu Shuanghu w Tybetańskim Regionie Autonomicznym, 17 lipca 2022 r. [Zdjęcie/Xinhua]

Chińscy naukowcy odkryli mechanizmy genetyczne i komórkowe leżące u podstaw adaptacji jaków do środowisk o niskiej zawartości tlenu.

Jak dziki i domowy może przystosować się do środowiska na dużych wysokościach Wyżyny Tybetańskiej, podczas gdy ssaki nieendemiczne, w tym ludzie, mogą mieć poważne problemy z płucami i sercem, gdy są narażone na Wyżynie na niedotlenienie.

Na podstawie danych z genomiki i transkryptomiki naukowcy z Północnozachodniego Instytutu Biologii Wyżyny Tybetańskiej (Northwest Institute of Plateau Biology) przy Chińskiej Akademii Nauk złożyli dwa genomy na poziomie chromosomu, po jednym dla dzikiego jaka i domowego jaka, i przebadali ich warianty strukturalne (SV) za pomocą metody "długiego czytania" (long-read) danych.

127 genów w płucach bydła i jaka niosących specjalne typy SV uległo zróżnicowanej przemianie.Jak czytamy w publikacji zamieszczonej  w czasopiśmie Nature Communications  naukowcy odkryli podtyp komórek śródbłonka specyficznego dla jaka, który wykazuje przemianę genów związanych z adaptacją do środowiska o niskiej zawartości tlenu.

Odkrycia te dostarczają nowych informacji na temat adaptacji jaków na dużych wysokościach i mają ważne implikacje dla zrozumienia fizjologicznych i patologicznych reakcji dużych ssaków w tym i ludzi na niedotlenienie.