14.10. 2022| Źródło: Xinhua


Zdjęcie lotnicze zrobione 15 września 2021 r. przedstawia rzekę w pobliżu jeziora Qinghai w północno-zachodniej prowincji Qinghai w Chinach. Jezioro Qinghai, położone w północno-wschodniej części płaskowyżu Qinghai-Tybet, jest kluczem do utrzymania równowagi ekologicznej w zachodnich Chinach. (Xinhua/Xing Guangli)

Chińscy naukowcy odkryli główne czynniki wpływające na obieg węgla i azotu na Wyżynie Tybetańskiej, wynika z artykułu naukowego opublikowanego niedawno w czasopiśmie Nature Reviews Earth and Environment.

Zrównoważone zarządzanie użytkami zielonymi, inżynieria ekologiczna i rozwój zielonych technologii mogą ograniczyć emisje gazów cieplarnianych i pomóc w utrzymaniu funkcji pochłaniania dwutlenku węgla na Wyżynie - twierdzą naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk, Chińskiego Uniwersytetu Hohai i Hunan Normal University.

W artykule stwierdzono także, że ekosystem Wyżyny Tybetańskiej pełni ważne funkcje ekologiczne, takie jak ochrona gleby i wody, ochrona globalnej różnorodności biologicznej, regionalne regulacje klimatyczne i pochłanianie dwutlenku węgla.

Wysiłki na rzecz odtworzenia środowiska na Wyżynie Tybetańskiej sprzyjają regionalnemu wzrostowi zasobów węgla i azotu w glebie.

Naukowcy uznali, że czynniki takie jak ograniczenia temperatury dla wzrostu roślin, ograniczenia azotu dla ekosystemów, ograniczenia węgla dla mikroorganizmów glebowych oraz ograniczenia wód gruntowych dla suchych i półsuchych ekosystemów mają istotny wpływ na regionalne cykle biogeochemiczne.

Naukowcy przewidują, że Wyżyna Tybetańska będzie nadal funkcjonowała jako czysty pochłaniacz dwutlenku węgla netto i oczekuje się, że zapasy azotu mają pozostać tam stosunkowo stabilne.