06.12.2022| Źrodło: China Daily| Autor: ZOU SHUO

Antylopa tybetańska

Średniej wielkości zwierzęta zamieszkujące Wyżynę Tybetańską, żyją w trudnych warunkach panujących na wysokości od 4000 do 5500 metrów nad poziomem morza, w strefie znanej lokalnie jako „obszar zakazany dla ludzkości”.

Antylopy tybetańskie żywią się ziołami, trawami i turzycami, zimą w poszukiwaniu pożywienia często przekopują się przez śnieg.

Ich naturalnymi selekcjonerami - drapieżcami są wilki i lamparty śnieżne, a lisy rude polują na ich młode cielęta.

W latach 80. i 90. w wyniku kłusownictwa antylopa tybetańska stała się gatunkiem zagrożonym. Poluje się na nie ze względu na niezwykle miękki, lekki i ciepły podszerstek, z którego tka się luksusowe szale.

W 1997 r. rząd centralny, wyłącznie w celu ochrony populacji antylop tybetańskich, utworzył Narodowy Rezerwat Przyrody Hoh Xil.

Według National Forestry and Grassland Administration w całym kraju liczba dzikich antylop tybetańskich wzrosła z około 70 000 pod koniec lat 90. do ponad 300 000 obecnie.

W ubiegłym roku status ochrony antylop tybetańskich na Czerwonej Liście Zagrożonych Gatunków Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody został w Chinach został obniżony z „zagrożonych” na „prawie zagrożone”.

Zwierzę to jest objęte ochroną krajową pierwszego poziomu, najwyższym poziomem na chińskiej liście dzikich zwierząt objętych priorytetową ochroną państwa.


Dzikie jaki

Duże, dzikie bydło pochodzące z Wyżyny Tybetańskiej, ich głównym siedliskiem są bezdrzewne obszary wyżynne na wysokościach od 3000 do 6000 metrów, zdominowane przez góry i płaskowyże.

Dzikie jaki to zwierzęta stadne. Ich stada mogą liczyć kilkaset osobników i składają się głównie z samic i ich młodych, z mniejszą liczbą dorosłych samców.

Dzikie jaki są wymienione jako „wrażliwe” na Czerwonej Liście IUCN i są w Chinach objęte ochroną krajową pierwszego stopnia.

Samce, ze względu na ich samotniczy tryb życia, są szczególnie zagrożone przez kłusowników.

Pantera śnieżna

Pantera śnieżna pochodzi z pasm górskich Azji Środkowej i Południowej.  Na Czerwonej Liście IUCN jest wymieniana jako gatunek „wrażliwy” i w Chinach podlega ochronie narodowej pierwszego stopnia. Pantera śnieżna zagrożona jest kłusownictwem i niszczeniem siedlisk. Zamieszkuje strefy alpejskie i subalpejskie na wysokościach od 3000 do 4500 metrów.

Emisja gazów cieplarnianych i zmiany klimatyczne prawdopodobnie spowodują przesunięcie linii drzew w Himalajach i kurczenie się strefy alpejskiej, co może zmniejszyć strefę siedliskową tych zwierząt.

Lampart śnieżny jest zwykle samotny i aktywny głównie o świcie i zachodzie słońca.

Jest w stanie zabić większość zwierząt w swoim środowisku, ale zjada również znaczną ilość roślinności, w tym traw i gałęzi.

Żuraw czarnoszyi

Żuraw czarnoszyi to wśród żurawi ptak średniej wielkości, szary, z czarną głową i szyją. Żyje głównie na dużych wysokościach, na alpejskich łąkach oraz w dolinach nadjeziornych i nadrzecznych.

Jest to jedyny żuraw, który żyje i rozmnaża się na terenach wyżynnych.

Uważa się, że podobnie jak wiele innych żurawi tworzy długotrwałe więzi w parach, a w okresie lęgowym można zobaczyć ich pokazy taneczne.

Żuraw czarnoszyi jest oznaczony jako gatunek „bliski zagrożenia” na Czerwonej Liście IUCN. W związku z tym w Chinach znajduje się pod ścisłą ochroną.

Mekonops - niebieski mak kłujący

Roślina ta rośnie na obszarach skalistych i na trawiastych zboczach na wysokości od 3100 do około 6000 metrów. Kwiaty, zwykle niebieskie lub czerwonawo-niebieskie, mają rozmiar od 5 do 7,5 centymetra, a długość łodyg liczy zwykle mniej niż 22 cm. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe roślina jest wykorzystywana w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Na terenach wyżynnych, ze względu na niskie temperatury i silne wiatry, kwiatom jest bardzo trudno rosnąć.

Dlatego takie rośliny są zwykle krótkie i mają tylko kilka dużych płatków lub alternatywnie wiele małych płatków, które służą przyciąganiu owadów w celu zapłodnienia.