27.04.2023| Źródło: Xinhua

*Ustawa o ochronie środowiska na Wyżynie Tybetańskiej jest nowym dodatkiem do chińskich przepisów dotyczących regionów specjalnych, w następstwie uchwalenia ustawy o ochronie rzeki Jangcy, ustawy o ochronie rzeki Żółtej i ustawy o ochronie czarnej gleby.

* „Nie mamy szybkiego rozwiązania, aby zapobiec zmianom ekologicznym, takim jak topnienie lodowców na Wyżynie Tybetańskiej. Możemy jednak utrzymać działalność człowieka w granicach ekologicznych. To najlepszy sposób, aby go chronić, – powiedział poseł.

*W ciągu ostatnich 10 lat Chiny poczyniły niezwykłe postępy w ustawodawstwie dotyczącym ochrony środowiska i ekologii, powstał kompleksowy także, pragmatyczny i rygorystyczny system prawny dotyczący ochrony środowiska i ekologi.

Najwyższa władza ustawodawcza Chin przyjęła w środę ustawę mającą na celu ochronę niezmiernie delikatnego ekosystemu Wyżyny Tybetańskiej, znanego jako „dach świata”.

Ustawa o ochronie środowiska na Wyżynie Tybetańskiej, uchwalona na posiedzeniu stałego komitetu Narodowego Kongresu Ludowego (NPC), najwyższej władzy ustawodawczej Chin, wejdzie w życie 1 września.

Prawo to, po uchwaleniu ustawy o ochronie rzeki Jangcy, ustawy o ochronie rzeki Żółtej i ustawy o ochronie czarnej gleby, jest nowym dodatkiem do chińskich przepisów dotyczących regionów specjalnych.


Pantera śnieżna na zdjęciu w kanionie w hrabstwie Zadoi w tybetańskiej prefekturze autonomicznej Yushu w prowincji Qinghai w północno-zachodnich Chinach, 2 lutego. 21, 2023. (Xinhua/Fei Maohua)

„Wyżyna jest ważną tarczą dla bezpieczeństwa ekologicznego Chin. Dlatego ogłoszenie ustawy ma ogromne znaczenie” – powiedział Yuan Jie, szef sekcji prawa administracyjnego Komisji Spraw Legislacyjnych w ramach Stałego Komitetu NPC.

Dodał, że znaczenie prawa wykracza daleko poza region płaskowyżu.

Wyżyna Tybetańska, obszar o powierzchni około 2,58 miliona kilometrów kwadratowych, obejmuje sześć regionów na poziomie administracyjnym prowincji w zachodnich Chinach. Jest źródłem kilku głównych rzek Azji, takich jak Jangcy, Żółta i Mekong, które razem odżywiają około 3 miliardów ludzi.

„Pomimo jednego z najlepszych środowisk ekologicznych na świecie, naturalny ekosystem Wyżyny jest z natury delikatny i wrażliwy” – powiedział Shui Yanping, zastępca dyrektora Departamentu Ekologii i Środowiska Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. „Po uszkodzeniu trudno go naprawić”.

Shui powiedział, że Wyżyna stoi przed wieloma wyzwaniami ekologicznymi, w tym cofającymi się lodowcami, topnieniem wiecznej zmarzliny i wpływem globalnego ocieplenia.


To zdjęcie lotnicze wykonane 21 lipca 2022 r. pokazuje lodowce i jezioro w regionie źródłowym rzeki Jangcy w północno-zachodniej prowincji Qinghai w Chinach. (Xinhua/Zhang Long)

Zdaniem posłów, przyjęcie ustawy pomoże wzmocnić systemu ochrony ekologicznej Wyżyny na najwyższym szczeblu prawnym.

Projekt ustawy określa ogólny układ bezpieczeństwa ekologicznego Wyżyny, określa środki ochrony i odbudowy, zapobieganie zagrożeniom i kontrolę oraz zabezpieczenia i nadzór.

Projekt ustawy wszedł do drugiego czytania pod koniec zeszłego roku z udoskonalonymi przepisami dotyczącymi ochrony różnorodności biologicznej. W trzecim czytaniu podkreślono ochronę pokrytych śniegiem gór, lodowców i zamarzniętej gleby.

OGRANICZENIE  DZIAŁALNOŚCI CZŁOWIEKA

Ochrona jest kamieniem węgielnym nowego prawa, które podkreśla zasadę  poszanowania i ochrony przyrody oraz przestrzegania prawa.

Jak powiedział kiedyś jeden z prawodawców biorących udział w pracach legislacyjnych: „Nie mamy szybkiego sposobu na zapobieżenie zmianom ekologicznym, takim jak topnienie lodowców na Wyżynie Tybetańskiej. Możemy jednak utrzymać działalność człowieka w granicach ekologicznych. To najlepszy sposób, aby go chronić”.

Prawo zabrania działalności produkcyjnej i budowlanej, która może powodować erozję gleby na obszarach, które już cierpią z powodu poważnej erozji gleby lub mają delikatny system ekologiczny.

Zakazuje wydobycia piasku i działalności wydobywczej, która nie spełnia wymogów ochrony w rezerwatach przyrody dla źródeł rzecznych i nakłada surowe zasady przeciwko budowie nowych małych elektrowni wodnych na płaskowyżu.

Prawo określa, że ​​rezerwaty przyrody powinny być tworzone w celu ochrony rzadkich, zagrożonych lub endemicznych dzikich zwierząt i roślin, tak aby można było zachować autentyczność i integralność ważnych ekosystemów naturalnych.

Warto zauważyć, że ponad tuzin zagrożonych lub endemicznych gatunków dzikich zwierząt i roślin, w tym dziki jak, pantera śnieżna i panda wielka, zostało wymienionych w prawie i objętych ochroną, powiedział Yuan.


Dziki jak na zdjęciu z Hoh Xil, w prowincji Qinghai w północno-zachodnich Chinach, styczeń. 20 lutego 2022 r. (Xinhua/Wang Bo)

Prawo zawiera przepisy dotyczące postępowania z niesfornymi lub niekulturalnymi turystami. Przewiduje kary dla tych, którzy zaśmiecają teren Wyżyny, przewidując, że osoby dopuszczające się poważnych naruszeń zostaną ukarane grzywną w wysokości od 500 juanów (około 72 dolarów amerykańskich) do 10 000 juanów.

Na wyżynie Tybetańskiej leży najwyższa góra świata - Mt. Everest - Czomolungma.

Lhapa Tsering, członek personelu Narodowej Administracji Rezerwatu Przyrody Czomolungma, był szczególnie optymistycznie nastawiony do nowego prawa.

„Gdy zbliża się święto majowe, liczba turystów odwiedzających górę Czomolungma rośnie” – powiedział. „Wierzę, że ustawa podniesie świadomość społeczną w zakresie ochrony środowiska i ograniczy takie zachowania”.

POSTĘP W PRAWIE

Wang Xiangtao, profesor nadzwyczajny na Tybetańskim Uniwersytecie Rolnictwa i Hodowli Zwierząt, powiedział, że promowanie postępu ekologicznego musi opierać się na instytucjach i prawach, a ludzie muszą przestrzegać prawa, szanować i chronić przyrodę.

W ciągu ostatnich 10 lat Chiny dokonały niezwykłego postępu w ustawodawstwie dotyczącym ochrony środowiska i ekologii, powstał także kompleksowy, pragmatyczny i rygorystyczny system prawny dotyczący ochrony środowiska i systemów ekologicznych.


Strażnicy patrolują okolice rzeki Yoigilangleb Qu w powiecie Qumarleb Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Yushu w północno-zachodniej prowincji Qinghai w Chinach, 21 kwietnia 2022 r. (Xinhua/Zhang Long)

W 2014 roku ustawa "Prawo ochrony środowiska" została znowelizowana i od tego czasu została nazwana „najostrzejszym” prawem ochrony środowiska w historii. W 2018 r. do Konstytucji wpisano pojęcie „postęp ekologiczny”.

Dziś Chiny mają ponad 30 praw dotyczących ochrony środowiska i ekologii, a także ponad 100 rozporządzeń administracyjnych i ponad 1000 lokalnych praw i rozporządzeń stawiających różne zasoby naturalne - w tym góry, wody, lasy, pola, jeziora, trawy, pustynie, lodowce i śnieżne góry – pod solidną ochroną prawną.

W ostatniej dekadzie nastąpiła poprawa jakości środowiska ekologicznego w kraju, a ludzie mieszkający na Wyżynie Tybetańskiej również doświadczyli tych pozytywnych zmian.

„W ostatnich latach rząd wzmocnił ochronę ekologiczną i zbudował oczyszczalnię ścieków w pobliżu jeziora Basum. Poprawa warunków ekologicznych tego miejsca przyciągnęła więcej ptaków” – powiedział Tsering Yangzom, przewodnik turystyczny nad jeziorem Basum w Tybecie.

„Czyste wody i bujne góry mogą naprawdę przynieść bogactwo tylko wtedy, gdy priorytetem jest ochrona ekologiczna w rozwoju regionalnym.” – powiedział Wang, profesor nadzwyczajny.

„Dobre środowisko naturalne jest błogosławieństwem dla wszystkich ludzi na płaskowyżu” – dodał.