14.10.2024|Autor: Źródło: Ecns.cn
10 października 2024 roku, lis tybetański został pierwszym na świecie uratowanym i wypuszczonym na wolność zwierzęciem z obrożą z satelitarnym systemem lokalizacyjnym. (Zdjęcie/China News Service)
Centrum Ochrony i Opieki nad Dzikimi Zwierzętami prowincji Qinghai (Qinghai Wildlife Rescue and Breeding Center) poinformowało w piątek, że tybetański lis został pierwszym na świecie uratowanym zwierzęciem wypuszczonym na wolność z obrożą z satelitarnym systemem lokalizacyjnym.
To pierwszy na świecie przypadek połączenia akcji ratowniczej wypuszczenia lisa tybetańskiego na wolność z badaniami naukowymi i monitoringiem, co pozwoliło na ścisłą integrację medycyny weterynaryjnej i ochrony ekologicznej. Dostarczy to cennych danych podstawowych do badań nad ekologią behawioralną poszczególnych lisów tybetańskich.
Lis tybetański, w Chinach gatunek chroniony przez państwo
, jest gatunkiem endemicznym Wyżyny Tybetańskiej, występującym głównie w Chinach, a także w ograniczonym zakresie w części Nepalu i Indii. W Chinach występuje w prowincjach Qinghai, Gansu i zachodnim Syczuanie oraz w regionach autonomicznych Tybetu [Xizang] i Xinjiang.
Strażnicy przyrody patrolujący gminę Riyue w mieście Xining w północno-zachodniej prowincji Chin Qihang natknęli się na lisa tybetańskiego, ktory zakleszczył się w płocie i zabrali go do ośrodka ratunkowego 4 czerwca.
Ten lis tybetański został zidentyfikowany jako roczny samiec, ważący 4,8 kg (w granicach normy 3,2-5,7 kg) a po badaniu fizykalnym nie stwierdzono u niego żadnych widocznych obrażeń ani oznak chorób zakaźnych.
Po ponad trzech miesiącach karmienia pracownicy ośrodka przeprowadzili ostatnie badanie fizykalne lisa tybetańskiego i założyli mu obrożę z pozycjonowaniem satelitarnym. 26 września br. lis został wypuszczony na wolność na nietypowe siedlisko górskich hal na wysokości 3300 metrów nad poziomem morza z dużą liczbą zwierząt wyżynnych, które są najważniejszym pożywieniem dla lisów tybetańskich.
Dane z obroży śledzącej pokazują, że po wypuszczeniu lis tybetański był aktywny w pobliżu miejsca wypuszczenia, wykazując wyraźne zachowanie dzienne, przy czym największa jego aktywność miała miejsce o świcie i o zmierzchu.
Do 10 października personel ratowniczy otrzymał 325 punktów danych śledzenia i prawie 50 zdjęć. Lis tybetański był aktywny w promieniu 2 kilometrów od miejsca wypuszczenia, obszar ten obejmował około 10 kilometrów kwadratowych. Jego aktywność wydaje się normalna, a wstępna ocena wskazuje, że uwolnienie zakończyło się sukcesem.