19.08.2019 Autor: Zhao Ying, Źródło: CGTN

Okres między czerwcem, a sierpniem to najlepszy czas w roku, aby podziwiać piękno Wyżyny Qinghaisko-Tybetetańskiej.
Morze kwiatów prezentuje pełnię rozkwitu przyciągając wzrok niczym wielki florystyczny bal urządzony przez naturę. Na imprezie dominują kolory: niebieski i fioletowy. Ale dlaczego? Czyżby to była jedna z ewolucyjnych sztuczek?


H
imalajski Niebieski Maczek /Zdjęcie: VCG 

Rośliny celem osiągnięcia pełnego rozkwitu, rozprzestrzeniają ziarenka pyłku i wytwarzają nasiona. Może u nich dochodzić zarówno do samozapylenia, jak i zapylenia przy pomocy pszczół i innych owadów. W trudnych warunkach atmosferycznych jakie panują na płaskowyżu, rośliny są jednak całkowicie zdane na pracę owadów, a raczej korzystają z pomocy niewielkiej ilości robaczków.

Istnieje błędne przekonanie, że rośliny na płaskowyżach powinny ewoluować w kierunku samozapylenia, z powodu ograniczonej ilości zapylaczy. Jak jednak pokazują badania, w trudniejszym klimacie przetrwanie kwiatom muszą zapewniać trzmiele. 

 
T
rzmiel zwabiony przez purpurowy kwiat. /Zdjęcie: VCG 

Pszczoły ledwo znoszą niskie temperatury panujące w górach i na płaskowyżach. Inaczej rzecz się ma w przypadku trzmieli. Nawet w trudniejszych warunkach pozostają aktywne i pracowite. Mają długie i gęste szczeciny, które zarówno utrzymują ciepłotę organizmu, jak i absorbują najsłabsze promienie słoneczne.

Niebieski i fioletowy szczególnie przyciągają trzmiele, bo, kolory te są kojarzone z obfitą ilością nektaru wytarzanego przez kwiaty.
I jednocześnie rośliny, które zostały uzależnione (z powodu trudnego klimatu) od zapylania przez owady, stają się znacznie bardziej
wytrzymałe, a ich populacja mniej narażona na wyginięcie.


Goryczka aretuza (Gentiana arethusae). / Fotografię publikujemy dzięki uprzejmości Peng Jiansheng za pośrednictwem Luli Studio

Tajemniczy niebieski kolor kwiatów rosnących na płaskowyżu, może mieć swe źródło w obecnym tam silnym natężeniu promieni ultrafioletowych. Mimo tego, że mnóstwo kwiatów rozkwita w tym czasie, nie wszystkie jednak produkują nasiona. Dlatego szukanie tego, co najlepsze, ma kluczowe znaczenie dla kontynuowania spuścizny.


Błękitny Maczek kwitnie w Górach Śnieżnych Baimang prowincji Yunnan. / Zdjęcie: CGTN