06.09.2021 Źródło:Xinhua

Patrząc na zdjęcia, na których podnosi znicz olimpijski 2008, Dorje Qiuyun znów przeżywa ekscytację  niedawną wystawą na temat kultury olimpijskiej, która odbyła się w Lhasie.
Emerytowany łucznik był pierwszym tybetańskim olimpijczykiem w reprezentacji Chiny, startował na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1988 roku. Mówiąc o zbliżających się zimowych igrzyskach olimpijskich - Pekin 2022, 58-latek zdradza, że od dawna marzył o tym, by w swojej ojczyźnie móc ponowne przekazać olimpijski ogień.
„Dla sportowca, jako reprezentanta własnego kraju, nic nie może się równać z rywalizacją na igrzyskach olimpijskich. Szkoda, że ​​nie jestem dobry w narciarstwie, więc sztafeta olimpijska może być moją jedyną szansą na udział w Igrzyskach - Pekin 2022” – dodaje z humorem Dorje. „Ale wierzę w naszych młodych narciarzy. Mogą tworzyć historię chińskich sportów zimowych”.


Narodowe Centrum Skoków Narciarskich w Zhangjiakou (d.Kałgan)w prowincji Hubei, lokalnie znane jako "Snow Ruyi", będzie gospodarzem zawodów skoków narciarskich i kombinacji norweskiej podczas Zimowych Igrzysk w Pekinie. [Zdjęcie/Xinhua]

Tybet i Xinjiang, dwa autonomiczne regiony położone w zachodnich Chinach, szczycące się pięknymi wysokogórskimi krajobrazami  i długim sezonem zimowym, mają wielki potencjał jako ośrodki sportów zimowych.

Odkąd Pekin został wybrany na organizatora Zimowych Igrzysk Olimpijskich w roku 2022, Chiny stworzyły długofalowe plany rozwoju sportów zimowych, w wyniku realizacji których wyłoniła się grupa zdolnych narciarzy z terenów przygranicznych.

„Moim celem jest start  na Igrzyskach w Pekinie 2022 roku. Nie mam nic do ukrycia. Pandemia utrudnia przygotowania do kwalifikacji, ale utrzymam się w dobrej formie, tak aby każdy dzień pracy przynosił efekt” – zdradza 18-letek Tsering Dradul, który w  Nyingchi we wschodnim Tybecie trenuje obecnie z innymi narciarzami tybetańskimi z reprezentacji Chin w biegach narciarskich.
Na początku tego roku Dradul wyjechał trenować do Norwegii, rodzinnego miasta swojego idola Johannesa Klaebo.
- Miejscowi trenerzy wysoko ocenili Dradula ze względu na jego wytrzymałość i przystosowanie do wysokości. To szczególne zalety sportowców urodzonych w górach - powiedział Langjia Dorje, trener Dradula w kadrze narodowej.
Dradul brał udział w FIS Cross-Country Skiing China City Tour w Ałtaju, pierwszych od 2013 roku zawodach na poziomie FIS organizowanych w Xinjiang, gdzie miejscowy narciarz Yeernaer Abudelehan zdobył srebro w klasycznej konkurencji ze startu wspólnego na 15 km. 21-latek, który należy do grupy narciarzy z Sinciangu rywalizujących o miejsca na Igrzyska olimpijskie, jest przekonany, że „Sinciang jest jednym z najlepszych ośrodków narciarskich na świecie”.

Oprócz wzrostu liczby osób, które profesjonalnie zajmują się  sportami zimowymi, "Pekin 2022" pobudził również rynek sportów zimowych w Sinciangu i Tybecie. W ostatnim sezonie zimowym Sinciang odnotował ogromny wzrost liczby zapisów na zimowe obozy sportowe.
„Podczas minionych ferii zimowych przyjmowaliśmy około 200 dzieci dziennie, znacznie więcej niż w poprzednim sezonie. Przyjeżdża tu również coraz więcej rodzin” – powiedział Liu Yanan, kierownik ośrodka narciarskiego Baiyun z siedzibą w Urumczi, stolicy Sinciangu, dodając, że zmodernizowane obiekty również przyczyniły się do popularności tego sportu.
Dzięki wsparciu władz lokalnych do Sinciangu, aby promować sporty zimowe, przybyło również wielu znakomitych byłych sportowców. Jednym z nich jest Xu Xiujuan, były reprezentant Chin.
„Byłem świadkiem rozwoju sportów zimowych i chciałbym, aby więcej ludzi poczuło pasję lodu i śniegu dzięki profesjonalnemu instruktażowi” – ​​powiedział Xu, który w każdy weekend prowadzi bezpłatne lekcje snowboardu.


W Tybecie licencjonowane produkty Zimowych Igrzysk Olimpijskich stały się popularne od czasu otwarcia pierwszego sklepu detalicznego w Lhasie w sierpniu zeszłego roku.
„Sprzedaż przekroczyła 20 000 juanów (około 3 100 USD) w dniu otwarcia, a średnia sprzedaż w zeszłym roku utrzymuje się powyżej 10 000 juanów dziennie”, informuje kierownik sklepu Tenzin Sandro. „Najpopularniejsze są maskotki i monety. Wielu starszych osób kupiło je jako prezenty dla wnuków, spotkaliśmy też wielu rodziców, którzy przywozili tu swoje dzieci aby mogły dowiedzieć się więcej o Zimowych Igrzyskach Olimpijskich”.

Odbywające się w rozległym kraju o wielobarwnej kulturze i wielowiekowej historii Igrzyska "Pekin 2022" staną się areną, na której zostaną zaprezentowane wielorakie aspekty kultury i historii Chin.

Niedawno w Konkursie  "Wizualizacja projektu Ujednoliconego Wyglądu (Uniform Visual Appearance Design Solicitation) na Zimowe Igrzyska w Pekinie 2022" przyznano nagrodę za pracę inspirowaną kawałkiem starego brokatu odkrytego w Sinciangu.
Według Tao Tao, kierownika miejscowego zespołu projektowego, ich praca jest inspirowana kawałkiem brokatu, który uważany jest za produkt z dynastii Han. Pisane słowo "brokat" ma osiem chińskich znaków, które dosłownie można odczytać jako: „pięć gwiazd wschodzi na wschodzie, z korzyścią dla Chin” i jako materia jest uznawany za skarb narodowy, a także świadectwo komunikacji między różnymi grupami etnicznymi w dawnych Chinach.
„Jako zespół projektowy z Sinciangu chcemy mieć swój wkład w przygotowanie do Igrzysk - Pekin 2022, kładąc większy nacisk na lokalne elementy kulturowe z różnych części Chin” – powiedział Tao. „Opowiadanie historii o tym, jak chiński naród kształtuje się na światowej arenie, jest ekscytujące”.