04.05.2022 Źródło: Xinhua
Chińscy naukowcy uruchomili w środę na szczycie Czomolungmy (Mt.Everest) na granicy chińsko-nepalskiej, na wysokości ponad 8800 metrów, najwyżej położoną na świecie automatyczną stację monitorowania meteorologicznego.
Jak informuje Instytut Badań Wyżyny Tybetańskiej (ITP) Chińskiej Akademii Nauk zastąpiła ona stację znajdującą się na wysokości 8430 metrów leżącą na południowej stronie szczytu, założoną w 2019 roku przez brytyjskich i amerykańskich naukowców,  tym samym chińska stacja stała się najwyżej położoną stacją meteorologiczną na świecie.


Zdjęcie zrobione 3 maja 2022 r. przedstawia meteorologiczny pojazd wspomagający chińskiej ekspedycji naukowej w obozie bazowym Mount Qomolangma. (Xinhua/Sun Fei)

Wraz z nową stacją, na górze Czomolungma utworzono osiem stacji meteorologicznych zajmujących się gradientem wysokości, co było jednym z głównych zadań nowej kompleksowej chińskiej ekspedycji naukowej na najwyższy szczyt świat.

Zhao Huabiao, badacz z ITP, powiedział, że monitorowane dane meteorologiczne będą wspierać badania naukowe i działalność alpinistyczną.

Nowa wszechstronna ekspedycja naukowa na Górę Czomolungma jest częścią drugiego etapu chińskich badań naukowych na Wyżynie Tybetańskiej.