Autor: Liu Caiyu Źródło: Globaltimes.cn 2020.06.07


Ryż tolerujący słoną wodę, wychodowany przez zespół chińskiego „ojca ryżu hybrydowego”, Yuan Longpinga, został po raz pierwszy zasadzony w dorzeczu Qaidam na Wyżynie Tybetańskiej. Zwiększa to społeczne zaufanie do produkcji żywności w obliczu obaw związanych z bezpieczeństwem w obliczu epidemii COVID-19.

Centrum Badawczo-Rozwojowe Ryżu Tolerancyjnego Qingdao poinformowało Global Times, że zespół obsadził ryżem tolerującym słoną wodę  6,7 hektara (100 mu) na wysokości 2800 metrów na Wyżynie Tybetańskiej.

Po raz pierwszy zespół przeprowadził eksperymenty z sadzeniem ryżu na obszarach położonych na dużych wysokościach w nadziei na pełne wykorzystanie i powiększenia areału gruntów ornych w prowincji Qinghai  - powiedział Global Times Zhang Guodong, zastępca dyrektora centrum.

 W tym roku zespół ma nadzieję obsadzić ryżem morskim 6 667 hektarów (100 000 mu) w całym kraju, a pierwszą partię posadzono po raz pierwszy w dorzeczu Qaidam.

Chińskojęzyczny hashtag „Zespół Yuana Longpinga prowadzi badania >ryżu morskiego< w dorzeczu Qaidam” wygenerował ponad 140 milionów odsłon w "Sina Weibo" chińskim portalu społecznościowym.

Wielu internautów oficjalnie podziękowało Yuanowi, mówiąc, że zespół zajął się publicznymi obawami dotyczącymi żywności.

Niektóre kraje i regiony zaczęły ograniczać eksport zboża ze względu na epidemiczne obawy związane z bezpieczeństwem żywności. Według niektórych mediów eksport żywności i produktów rolnych ograniczyły m.in. Rosja, Kazachstan, Ukraina i Kambodża.

Większość zwykłego ryżu nie może przetrwać w ekstremalnie niskich temperaturach, przy niskim ciśnieniu powietrza i na słonej glebie. Zespół Qingdao wybrał 17 rodzajów ryżu odpornego na słoną wodę, a jeśli próby się powiodą, obsadzane areały będą powiększane, powiedział Zhang.

„Naszym celem jest zwiększenie wydajności gruntów ornych poprzez wykorzystanie gleby o odczynie solno-alkalicznym nie tylko w Chinach, ale także w innych krajach, możemy w ten sposób rozwiązać problem głodu, który dotyka całą ludzkość”.

Zespół poinformował, że dzięki wsparciu rządów, w tym prowincji Shandong i Mongolii Wewnętrznej, przeprowadzono także rekultywację gruntów solno-alkalicznych na 66 667 hektarach (1 milion mu).

Yuan, 90-letni ekspert w dziedzinie ryżu hybrydowego i akademik Chińskiej Akademii Inżynieryjnej w Pekinie, obiecał, że w ciągu dekady obszar obsadzony ryżem tolerującym słoną wodę poszerzy się do 6,7 miliona hektarów (100 milionów mu).

Chiny mają 100 milionów hektarów (1,5 miliarda mu) gruntów solno-alkalicznych stanowiących rezerwę gruntów ornych dla tego kraju.

Średnia wydajność może wynieść w tym roku 400 kilogramów z jednego mu (0,06 ha), powiedział Zhang. Stwierdził przy tym, że na około 100 000 mu (6 667 hektarów) gleby solnej i alkalicznej można wyprodukować 40 000 ton ryżu dla Chińczyków.