Geodeta, który trzykrotnie podejmował się pomiaru wysokości Góry Czomolungma, ujawnia techniczną stronę ekspedycji.

Chiński sąd nakazał firmie hydroenergetycznej ochronę rzadkiej rośliny znajdującej się na liście roślin zagrożonych wyginięciem.

Udostępniono zbiór danych umożliwiających obserwację interakcji między powierzchnią ziemi a atmosferą na obszarze Wyżyny Tybetańskiej.

Chiński plan realizacji wielkiej inwestycji hydroenergetycznej na rzece Yarlung Zangbo wzbudził w Indiach obawy dotyczące „potencjalnych zagrożeń politycznych i ekologicznych”, ponieważ rzeka przecina południowo-zachodnie Chiny, Indie i Bangladesz.

Wdrożony projekt w Lhasie projekt pozwoli znacznie obniżyć emisję dwutlenku węgla, dwutlenku siarki oraz tlenku azotu.

Zbiornik wodny Kazi w powiecie Linzhou w Lhasie. Wśród odgłosów śpiewu ptaki czasami wzbijają się w niebo, a czasami lądoują na wodzie w poszukiwaniu pokarmu. To obraz zimujących tu ptaków wędrownych.

Tropikalna przyroda przeniosła się na Wyżynę Tybetańską 5200 lat temu


Grupa  mieszkańców Tybetańskiego Regionu Autonomicznego utworzyła zespół wolontariuszy do ochrony środowiska naturalnego i dzikiej przyrody wokół Jeziora Tsonag.

Naukowcy odkryli, że pogoda i możliwość przemieszczania się na duże odległości wpływają na różnorodność bakterii unoszących się w powietrzu na Wyżynach Tybetańskiej i Mongolskiej.


Zdolny do latania na wysokości 6000 metrów i prowadzenia monitoringu środowiska chiński  aerorobot pomaga naukowcom dowiedzieć się więcej o „dachu świata”.

Zanikanie lodu morskiego w Arktyce nasila transport aerozoli na Wyżynę Tybetańską - wyniki międzynarodowych badań.

Drony pozwoliły obserwować 60 000 antylop tybetańskich, tworzących dużą grupę migracyjną, ustawioną w szeregu na długości prawie sześciu kilometrów.

Wyżyna Tybetańska  był świadkiem niewielkiego spadku powierzchni, poziomu i objętości jezior od 1976 do połowy lat 90. XX wieku, po czym nastąpił trwały, szybki wzrost.

Parowanie wód jezior wpływa na cykle hydrologiczne w całym basenie i jest kluczowym czynnikiem utraty zasobów wodnych na Wyżynie Tybetańskiej.

Aby móc zdrowo żyć, trzeba uporać się ze swoimi śmieciami. Mieszkańcy Lhasy sortują odpady.

Uwaga! Antylopy tybetańskie wędrują na północ w celu rozrodu. Możliwe utrudnienia w ruchu drogowym.

Naukowcy ujawnili w jaki sposób mastiffy tybetańskie przystosowały się do dużych wysokości.

Naukowcy na podstawie przeprowadzonych badań informują, że w Himalajach przesuwa się  górna granica lasu.